| stillhartu a întrebat:

Un caine ciobanesc german s-ar putea adapta vietii de apartament?

9 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Va fi foarte greu pentru ca este un caine care îi place sa traiasca in multa libertate, aer curat. Deci la bloc nu ar fi recomabdabil.

| xibalba a răspuns:

Hm... cred ca da. Desi are nevoie de mult spatiu si trebuie sa ii acorzi timp bun sa iesi cu el la plimbare. E ok sa il ai de cand e pui si sa-l inveti acolo, in apartament. Asa, daca il iei de la cineva care sta la casa... o sa ii fie mai greu sa stea inchis niste ore bune intre niste pereti.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Hranit si dresat corespunzator (ceea ce e costisitor), da.

| stillhartu explică:

Pana la urma am renuntat la idee. Cel mai bine i-ar fi intr-o curte. Multumesc pentru pareri.

| nutzu' a răspuns:

De adaptat greu de tot... dupa cum a zis si oliana ...trebuie sa il plimbi zilnic altfel va suferi mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar va suferi. Are nevoie zilnic de plimbari si alergare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se adapteaza dar asta nu ii garanteaza o viata fericita, nici pentru el si nici pentru voi. daca vrei sa-l chinui doar de dragul de a avea un catel, o poti face. dar in conditiile date(spatiu stramt, ne-exercitare simturilor, atrofierea muschilor...)durata de viata e mult mai scurta iar catelul o sa devina apatic dupa primii 2-3 ani de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of, de ce sa-l chinui? este una din rasele cele mai active, are nevoie de foarte multa miscare, macar 2 ore pe zi.
ma gandesc ca da, s-ar adapta, dar trebuie sa-l plimbi zilnic prin parc, cum am zis, macar vreo 2 ore.

| Vladut7 a răspuns:

winking...eu l-as bate pana ce s-ar adaptalaughing...glumeam oh go on...cred ca se poate face asa ceva, dresandu-l