| stefania_6954 a întrebat:

Am si eu o mica (mare) problema! e o femeie de serviciu pe scara la noi in bloc, si anul trecut in 2010 vara, o ajutam sa faca curatenie pe hol, spunandu-mi ca o sa ma rasplateasca cu ceva (ceea ce nu s-a intamplat), si maturam cateodata la noi pe palier, spalam pe jos, fiindca imi place sa fie curatenie pe hol. Dar degeaba! Din vara, pana acum, nu m-a rasplatit cu nimic, nici macar multumesc nu mi-a spus, ca maturam, spalam pe jos, si adunam hartiile si pungile din fata si spatele blocului, ce le arunca oamenii, inca fara sa stie mama mea! Eu am 11 ani, si am si un catelus bichon. Astazi, pe la 08:00 cand incepe ea sa faca curatenie, mi-am scos si eu catelusul la plimbare de dimineata. Numai ca nu pot sa ies bine din scara, si o aud numai: "Tu, sa nu mai gasesc c***t si p***t de la javra aia a ta pe hol, si tu sa nu te mai dai pe holuri pe ciment ca pe derdelus!" (Ceea ce e evident ca nu e adevarat! mereu cand ies cu cainele din casa, il duc repede afara in iarba, sa-si faca nevoile, dar niciodata nu a facut pe hol! si inainte, acum tot azi-vara, recunosc ca ma dadeam asa ca pe derdelus pe hol! Dar mi-a mai spus o data, si am inteles! De atunci nu m-am mai dat! Vrea doar sa imi vorbeasca urat si sa ma enerveze, cu toate ca am ajutat-o la facut curatenie, la srans gunoaiele din fata si spatele blocului, plus ca o respectam (ii spuneam dumneavoastra, o salutam, ii spuneam buna dimineata, buna ziua, buna seara, sarut mana, si ea nici nu imi raspundea! Ea ea 3 milioane de la seful de bloc, sa faca curatenie, si atunci eu ii faceam serviciul! In ciuda mea, nici vecinii nu ma vedea ca fac curatenie! Am inteles ca am fost o proasta ca am ajutat-o, in loc sa ma joc! crying mi-era mila de ea, ca facea curat de la parter pana la etajul 9 (locuiesc intr-un bloc turn). Si nici venicii nu-mi spunea macar "bravo" cand faceam curatenie! Deci cum pot sa ma razbun pe ea? Va rog TPU! ceva cat mai drastic! Inafara de "sa nu o mai ajut, sa nu o mai bag in seama, etc. Nu-i pot spune la mama ca o ajutam, pentru ca o sa ma certe, fiindca mama si cu femeia de serviciu nu se inteleg prea bine! Deci ce pot sa fac? crying va rog. dau fundita

14 răspunsuri:
| LaughOutLoud a răspuns:

In primul rand lasa caelusul sa se pise in ea de gresia de pe hol si caca.2 fa-i mizerie de 2 ori mai multa si daca vezi ca se descurca din ce in ce mai multa pana nu o sa mai poata curata tot si o s-o dea afara seful scarii.4 ai grija sa nu te vada nimeni

| FallingRain a răspuns:

1. Nu o mai baga in seama.
2. Daca se repede cu gura la tine, ignor-o
3. Sub nici o forma, sa nu o mai ajuti.
4. Trimite-i o scrisoare in care sa-i spui toate nemultumirile tale.
5. Date pe holuri ca pe derdelus, si asta, intentionat.
6. Dupa scrisoare, niciodata, dar niciodata sa nu o mai saluti sau sa vorbesti cu ea.
7. Joaca-te cu catelul tau pe casa scarii ca sa o oftici.
8. Daca vreodata te ameninta sau asa ceva( te spun lu maicata, te bat, te reclam la sefu de scare, etc.) injur-o cu tupeu sau daca ti-e rusine uitete-n ochii ei si nu te misca, asta pana te lasa balta
9. Nu te lasa intimidata
10. Barfeste-o; o sa te simti mult mai bine!

sper ca te-am ajutat. Fundita, te rog?

| alessia5158 a răspuns:

O zicere populara spune : " rabunarea-i arma prostului "! Daca odata-ai fost, mai vrei si-a doua oara? Razbunarile, sugerate de catre unii dintre userii care ti-au raspuns, denota infantilism!--- gandeste-te cate probleme iti va face acest tip de razbunare si ce fel de imagine iti va crea in comunitatea in care traiesti ( la bloc ). Fiecare bloc are "spionii " lui ( persoane care vad, aud si stiu tot ce " misca " intr-un bloc! )--- dupa un timp, se va afla, inclusiv mama ta, cine imprastie gunoiul cu rea intentie( din razbunare ). Numai bine!

| Patry a răspuns:

Salut Stefania!

Femeia de serviciu e o ipocrita! Sti ce ai putea face? Fai munca mai grea.Fai mizerie pe hol, si date ca pe derdelus pe hol si daca iti zice ceva spune-i ca ea e platita sa faca curat nu sa jigneasca pe altii. Sper ca te-am ajutat! happy

| FucktheSystem a răspuns:

Nu mai du gunoiul la ghena, aruncal pe scara, ebentual cand e si ea de fata sa re vada laughing

| Deea a răspuns:

Nu-i o idee prea buna sa te razbuni, dar poate merge. Lasa cainele sa isi faca nevoile pe holuri si arunca toate mizeriile acolo.Si ai putea toate cojile de seminte sa le imprastii pe acolo laughing Apoi spune-i ei in fata tot ce ne-ai spus si noua. O sa isi dea seama cum merge treaba.

| anndrada98 a răspuns:

Ooo... draga de tine imi este mila de tine. eu zic ca ar trbuii pana la urma sa ii zici la mama ta deoarece poate o sa te certe dar o sa inteleaga ca ai facut o fapta buna si spune-i ca femeia de servicu tot urla la tine si nu te lasa sa iesi cu catelul afara. daca mama ta va intelege poate doamna aceea va fi concediata si tu vei scapa de eawinking. oricum mult succes >big grin

| stefaniacristina77 a răspuns:

Hei Stefii:*! Sincer, femeia de serviciu e o proasta si o egoista.Pai,ar trebuii sa ii faci munca mai grea.Sa faci mizerie si pe scara si din spatele\fata blocului.Fa-i munca mai grea pentru ca ea atunci cand TU ii faceai curat Ea statea sau cine stie ce naiba mai facea.Pt ca nu tea rasplatit, trebuie sa faci mai mukta mizerie ca sa curete si ce Tu ai curatat.Bafta!:*

| AleAnyo a răspuns:

Da` du-te fata si fa-i scandal! da` ce ea-si bate joc de oameni? nu esti sluga ei si pana la urma, ce face ea se numeste nesimtiree. baga-i vreo doua injuraturi(glumesc) si intoarce-i spatele. si oricum, nu trebuie` sa-ti fie rusine sa-i vb asa, daca nici ei nu i-a fost rusine sa-ti fac asta toata vara. fi si tu mai ''barbata''! in plus, nu poate sa-ti fac nimic pentru ca esti c8il si poate ajunge la racoare. invata si tu ceva de la MO!

| AleAnyo a răspuns:

Fetitoooo,,,,(ma rog esti doar cu un an mai mik decat mine) nu te razbuna pe ea. sti si tu vb ca ''razbunarea-i arma prostului'' sau ''daca cineva te loveste peste un obraz intoarce-l si pe celalalt'' sau ''daca cineva iti fura geaca, da-i si camasa''? toate astea ar trebui sa te invete ca daca cineva incearca sa-ti fac rau, tu nu trebuie sa te razbuni, ci sa nu-i bagi in seama, pentru ca mai e o vb:''se-nvarte roata''. stai linistita ca Dumnezeu e sus si El a vazut toate astea. Nu trebuie`sa te razbuni tu pe ea. Lasa ca are Dumnezeu grija. Tu doar traieste-ti viata ca pana acumj si n-o mai baga in seama. bine? te pup!

| xXxRaduxXx a răspuns:

1.nici sa nu te mai gandesti sa o ajuti.
3. daca iar incepe sa comenteze nu o mai baga in seama iar daca ai chef poti sa te iei un gura cu ea ca a 2 oara nu ar mai comenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodată să nu faci "bine" cuiva doar ca acesta să te răsplătească. Dacă nu faci binele pentru tine, pentru propria satisfacţie, atunci el nu mai poate fi considerat bine. Poate o încurcai pe femeia de serviciu. "ii spuneam dumneavoastra, o salutam", wow, câtă jertfă. Sincer nu-mi place pe ce poziţie te afli, dar... pe tot parcursul mesajului sare în ochi că toată politeţea ta a fost una făţarnică. Sorry, dar aşa e. Altfel nu aveai să te aştepţi la răsplată şi nu aveai să cauţi să te răzbuni acum. Dă-i pace femeii de serviciu, ţi-ai învăţat lecţia şi mergi mai departe.

| iliealex4 a răspuns:

Poti face cat mai multa mizerie da fara ca mama sau vecini si bineinteles nici tampita de servici sa nu te vada, fai cat mai multa dezordine inbolc si in fata blocului sau unde mai vrei tu, ca sa recupereze si ea de vara trecuta

| alexFG a răspuns:

Lasa asta zii mamei ta ca nu e bine sa ascunzi adevaru hai zii da o sa te rasplateasca sigur;-)