| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare. Noi plătim scara blocului 52 de lei pe luna sau cam așa ceva. Vreau să știu dacă din acești bani se plătește și o femeie de serviciu?
Am găsit astăzi un bilețel în ușă în care spunea "curățați-va mizerile, vom lua masuri, noi toți dăm bani și spălam holul până jos, vom lua măsuri"
Ideea e că am realizat exact atunci că erau niște picături pe jos care duceau pana jos la intrarea in bloc, mama noastră a aruncat niste piersici stricate și cred că au curs prin plasa dar nu ne-am dat seama. Pot să ne facă ceva? Holul blocului și scările sunt foarte murdare și un nesimțit scuipa mereu pe jos. Nu înțeleg de ce fac atâta tam-tam. Aș vrea niște ajutor să le închid gurile și să ne lase in pace. Cum să procedez?

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Persoana responsabila de curatenie are un contract cu asociatia de proprietari si plata ei intra in costul total al intretinerii pe fiecare luna pe fiecare membru de familie.
In functie cum s-a negociat salariul cu persoana care face curatenie ( daca se matura si se spala zilnic sau altfel...) atunci scara va fi curata sau murdara dupa cum se comporta locatarii.
In mod normal cine face mizerie suplimentara ar trebui sa curete dupa el, ca se poate matura si spala dimineata in anumite zile si pana data urmatoare mizeria ramane vizibila de catre toata lumea si dusa de pe picioare in casa.
Nu stiu ce masuri pot lua, in afara de o cearta si o impresie proasta pe care pot sa si-o faca locatarii despre voi, dar civilizat este sa pastrezi curatenia platita de catre toti locatarii, scara fiind spatiu comun.

| Lioana a răspuns:

Noi nu avem de unde sa stim daca administratorul a angajat o femeie de serviciu sau nu. Asta ar trebui sa apara pe tabelul cu detaliile cheltuielilor.
Putin platiti la bloc. La mine factura pe luna iulie a fost peste 200 lei.

| anonimaalee29 a răspuns:

De unde sa stie administratorul ca de la voi este "mizeria"? Poate a vazut-o pe mama ta vreo vecina si s-a dus repede sa ii spuna administratorului.
Asa este peste tot, se spala la minim o saptamana pe scara, desi acele femei de serviciu au salarii foarte mari straight face la mine pe scara o femeie de servici are 800 de lei salariu pe luna si spala la o saptamana sau 2 pe jos, si spala cu cel mai ieftin clor care miroase ingrozitor. Asta este, m-am obisnuit.