| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU. Am si eu un papagal nimfa, iar de aproximativ 3 luni nu mai poate zbura deloc, avand gaura in aripa dreapta de 3 pene si nu i-au mai crescut de atunci,am inteles ca este in perioada de naparlire, dar nici la coada nu-i mai cresc, nici ultimele doua pene care-i completeaza aripa nu mai sunt. De 10-15 zile nu prea mai este activ,sta toata ziua infoiat si doarme,nu mai canta deloc,rareori cand ies eu din camera de la el, de la veterinar am luat endectocid anti-parazitar dar nu este absolut nicio schimbare, tin sa mentionez ca sta la o temperatura de 20-25 grade, mancarea este amestec clasic pentru nimfe cu niste vitamine moulting aid pentru penaj si niste mei.In apa ii mai pisez un sfert de paracetamol, el fiind mai slab fata de acum 6 luni nu am vrut sa pun jumatate. Orice sfat este bine-venit.

Răspuns Câştigător
| Minerva9709 a răspuns:

Mergi la medicul veterinar

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne, cum sa ii dai paracematol la papagal. Băi, voi gândiți, sau aveți creierii în concediu? În primul rand când o pasare sta infoiata e semn ca este bolnava. Nu ii cresc penele pentru ca tu l-ai îmbolnăvit cu paracematol și alte bălării care i le dai. Are nevoie de atenție, curățenie în colivie, apa curata nu cu pastile, are nevoie de fructe, de ou fiert, de morcov, de verdeață leuștean mărar lucerna le speli și le legi cu un cablu subțire și pus în colivie. Pentru sănătatea păsărilor, sfatu meu, nu îți mai lua pasari, sau alte animale, ele nu sunt de joaca și nu sunt pentru experimente... Să ai o pasare sau un animal este ca și când ai avea un copil. Eu cresc papagali și la primul semn ca sta infoiata sau nu mănâncă sau face diaree, imediat întru în alerta și sunt atent la schimbări. Ai mei zbiară liberi în camera. Cu siguranță acea Pasăre va pleca într-o lume mai bună... Te rog, nu îți mai lua pasari sau alte animale.