| fier a întrebat:

am un boxer de 2 luni si 2 sapt, cu 2 vaccinuri si 2 deparazitari, pot sal las lângă alt caine pitbull vaccinat ai deparazitat de 2 ani? la boxer mai trebuie sa ii fac ultimul vaccin la 3 luni.dau funda la cel mai bun răspuns.

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.Are voie atat timp cat este celalalt caine vaccinat complet si cainele de 2 luni nu iese afara.
Nu are cum sa ia o boala, daca cainele celalat nu are acea boala, sau viroza, plus ca are imunitatea de la vaccinurile facute ( cainele vaccinat complet).

| Ademira a răspuns:

Nu. Cainele mai mare poate sa fie purtator de boli impotriva carora cel mic nu e imunizat complet. Sistemul imunitar a celui mic e mult mai slab decat a celui mare. Poate sa faca parvoviroza, chiar daca e imunizat, vaccinul nu garanteaza 100% ca nu va avea, doar reduce sansele. Cel mare poate sa fie purtator, dar nu sa nu fie activ virusul si presupun ca iese la plimbare, deci poate sa ia orice. Eu am vazut caine imunizat impotriva parvovirozei, care a facut parvoviroza exact asa: avand contact cu un alt caine.