| anonim_4396 a întrebat:

Eu am un caine bichon maltese in varsta de 2 saptamani si are primul vaccin si 2 deparazitari.
Stiu ca trebuie sa ii mai fac încă 2 vaccinuri si asta va urma dar nu stiu daca mai trebuie deparazitari.
Spuneti-mi dacă mai trebuie.
Si inca ceva.
Mi-e frica ca am înghiți un fir de păr de la el.
Am găsit în gura mea un fir de păr alb si l-am scos.
Credeti ca am înghițit vreun par?
Si ce sa fac daca am inghitit?
Pe unele site-uri spune că nu patesti nimic daca înghiți vreun par de caine decat daca nu este deparazitat si are nu stiu ce boala.
Eu acum il am de 2 ori deparazitat.
Credeti ca are boala aia?
Si pana la urma cum este?
Dacă înghiți par de caine poti păți ceva sau nu?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| GabyT10 a răspuns:

Ceva nu este ok in ceea ce spui.In primul rand nu exista catel vaccinat la 2 saptamani.O schema de vaccinare se face astfel:la 4 saptamani se face prima deparazitare interna, se face rapel la deparazitarea interna dupa 7 zile.La 2 zile dupa rapel se face primul vaccin (Parvo-C).La 12 zile de la primul vaccin se face iar deparazitare interna, la doua zile dupa deparazitare se face al doilea vaccin (DHP +L).Mai trec 12 zile se face iar deparazitare interna, la doua zile dupa se face ultimul vaccin DHPPI + RL, atunci va fi microcipat pe numele tau.Eu ti-am spus aici cea mai scurta schema de vaccinare.Nu te teme de parul lui, nu se intampla nimic daca inghiti un fir, eu am catei de ani de zile si nu am nici o problema de sanatate (crede-ma, am inghitit destul par :-) ). Sanatate multa catelusului

| anonim_4396 explică (pentru GabyT10):

Are două luni nu 2 saptamani.Am gresit eu.Asa mi-a luat telefonul!

| GabyT10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici o problema happy. Sper ca raspunsul meu ti-a fost de ajutor.Multa sanatate blanosului happy

| GabyT10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca mai ai si alte intrebari, nu ezita sa imi dai mesaj happy

10 răspunsuri:
| GabyT10 a răspuns:

Din pacate, datorita setarilor pe care le ai, nu-ti pot raspunde la mesaj.Eu sunt junior iar tu senior.Modifica setarile ca sa putem vorbi.

| GabyT10 a răspuns:

Nu reusesc sa-ti raspund la mesaje datorita setarilor pe care le ai, dar am sa-ti raspund aici happy.Eu de ani de zile salvez si tratez caini maidanezi.Am la ora actuala 8 catei pe care mi i-am asumat.Cel mai mare catel al meu are aproape 11 ani.Am experienta in cresterea si tratarea lor happy.

| anonim_4396 explică (pentru GabyT10):

Super
Asta ma bucura deoarece as mai avea câteva nelămuriri cu cățelul meu si as vrea sa te mai întreb cate ceva.
Vad daca pot face ceva pe aici ca sa imi răspunzi la mesaje si daca nu reusesc putem vorbi pe gmail sau pe altceva.

| GabyT10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu reusesti sa schimbi setarile, lasa-mi in mesaj cum te gasesc pe Facebook si vorbim pe privat happy

| anonim_4396 explică (pentru GabyT10):

Am schimbat setările.

| GabyT10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am dat mesaje insa nu-mi apar la sectiunea mesaje trimise.Te rog, daca doresti, lasa-mi mesaj cum te gasesc pe Facebook sa putem vorbi

| anonim_4396 explică (pentru GabyT10):

Le am primit