| Bianca55732 a întrebat:

Am un caine, e un pui de 5 luni dintr-o rasa de talie mare. El sta in tarc, afara, are un fel de casuta acolo dar e foarte mare si nu il fereste de frig, doar de ploaie. Ai mei nu vor nici sa il tina in casa, nici sa ii iau o cusca, incalzire cu pardoseala, patut sau orice altceva, deci trebuie sa ma descurc cu ce am prin casa.E foarte frig afara, cam 0 grade si mi-e frica sa nu pateasca ceva.Ce pot sa fac sa il incalzesc? Daca nu e nici un mijloc, care sunt consecintele? mie imi e frica sa nu ma culc si sa-l gasesc a doua zi mort... nu se poate intampla asta?

Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

La 5 luni luni rezista, daca avea sub 2-3 luni era mai grav. Cauta paie sau fan si prin casa ce ai calduros, eventual sacrifica-ti o geaca mai veche cu blanita sau captuseala calduroasa. Acopera-i cu haine o parte din cusca incat sa se poata ghemui acolo si sa nu mai intre frig asa mult. Mai poti incerca pe furis dupa ce adorm ai tai sa-l bagi in casa undeva in serile geroase.

3 răspunsuri:
| Mihaelablabla a răspuns:

Baga-i o patura, cearceafuri vechi sau chiar ceva paie unde sta. Daca nu, chiar si gheme desirate cred ca merg sa ii pui.
Puiul trebuie sa stea cat de cat in caldura, dar nu excesiv pentru a se obisnui cu temperatura.

| NoFeelings a răspuns:

Heii!
Stiu problema si cunosc sentimentul. Incearca sa izolezi cusca cu polistiren, daca ai. Daca nu, nu recomand hainele puse, eventual o patura moale impaturita si bine aranjate, deoarece poate trage hainele cu el afara, sau le poate uda, si ii va fi mult mai frig sa stea pe ceva ud. Incearca sa ii bagi paie inauntru, iar atunci cand ninge, poti opta pentru o punga cu apa calda introdusa in cusca (atentie, sa nu se rupa punga!) pe care o tot `improspatezi`, punand din ora in ora apa calda (nu fierbinde, doar calda). Incearca sa ii faci o hainita, gasesti mii de modele DIY pe pinterest! Ii faci mai multe, si daca se uda, le schimbi, punandu-le la uscat pe cele ude si dandu-i-le calde. O alta varianta ar fi inchiderea custii cu o usita, una pe care cainele o poate deschide impigand-o. Mai ar fi o optiune, acoperisul custii se poate da jos? Daca da, incearca sa `izolezi` peretii interiori ai custii folosind o plapuma mare, care sa se aseze de jos, si sa se uneasca pe toti peretii custii pana la acoperis.
Cum ti se par ideile?

| Iugas a răspuns:

Daca e dintr-o rasa cu blana temperaturile de acum nu-i pun probleme. nu are nici nevoie de casuta cu incalzire in pardoseala sau patut. Totusi i-ar prinde bine ceva strat izolator pe care sa se aseze: cauciuc, o ladita cu paie/fan, ceva ce ai la indemana.