| GESARGEAG a întrebat:

am un cane corso de 2 luni, e foarte jucausa si nu ma asculta deloc, ma musca in joaca si sare pe mine. Momentan nu ma raneste da, cand o sa fie mare o sa ma ranesca. As vrea sa-l dresez da nu sta de loc are foarte multa energie. Dati-mi sfaturi, va rog frumos.Dau funda la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Mimzy a răspuns:

Incearca (virgula) ca atunci cand te musca sa ii dai USOR peste bot si sa il certi NU FOARTE AGRESIV,doar atat cat sa isi dea seama ca a gresit! Dupa c iti da drumul,incepe sa il mangai si sa te joci cu el,iar cand incepe iar sa muste, iar ii dai una.Dar tot usor laughing)) Daca creste si nu se opreste si a bataia ca joaca, incepe sa ii dai UN PIC mai tare, doar atat cat sa vada ca nu e bine! USOR, fara sa se ajunga la violenta!

Sper ca te-am ajutat! ^_^

| GESARGEAG explică (pentru Mimzy):

Daca ai a vea si sfaturi in legatura cu dresajul ar fi foarte bine.

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

De ce iti iei un caine daca nu ai habar sa il educi? ca dresaj ii face un profesionist, la varsta aia tu il educi, atat. nu te va rani niciodata daca nu ii faci rau. orice bebelus cunoaste lumea bagand orice in gura, la fel si cainii. si la varsta aia trebuie socializat, obisnuit cu numele si comanda "nu" si atat. si se face cu rabdare si consecventa. cainele trebuie sa asocieze cu ceva placut orice face, si cu ceva neplacut la comanda nu. ca atunci cand o aude sa se linsteasca.

daca stiai ca esti lemn la treaba asta, de ce ti-ai luat un caine, mai ales unul foarte agresiv prin natura sa? pfff