| lemonn3256 a întrebat:

am un cățel amsfaff, are 45 de zile si azi a mâncat granule pentru el si a mâncat cam mult si e umflat, ce pot sa ii fac? Ajutor, mi-e frica sa nu pateasca ceva.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da-i vasul cu apa langa el, ca sa bea apa, sa se umfle in burta sis a fie digerate.
in orice caz, un catelus de 1 luna jumate (45 zile) nu ar trebui sa manace boite. Acelea sunt recomandate la cateii de peste 3 luni (90 zile).
Catelusii pana la 2 luni beau lapte de la mama lor!

| lemonn3256 explică (pentru Violleta2022):

Păi îmi e frică ca poate se va simti rau..sau poate o sa pateasca ceva mai rau, farmacista veterinară mi le-a dat, a spus că sunt bune pentru el.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lemonn3256):

Bobitele se dau INTOTDEAUNA cu apa alaturi, ca animalul sa le poate inghitii si apoi bea apa, ca in burtica sa se inmoaie.
In ce priveste farmacista aceea este o proasta care probabil este o simpla vanzatoare si vinde la cei care nu stiu, orice, numais a vanda.
catelusii mici manaca NUMAI HRANA UMEDA: conserve, lapte de la mamica lor samd.
Unde este mama catelusuului?
De ce il hranesti tu cu mancare de catei mari?
Catelusul nu se ia de la mama lui mai devreme de 8-10 saptamani, fiindca moare daca nu este hranit cu laptele mamei, neputandu-se dezvolta normal neurologic si fizic.

| lemonn3256 explică (pentru Violleta2022):

Cățelul nu mai vroia sa mănânce lapte dupa ce a fost vaccinat si deparazitat, si doctorul a spus sa incerc sa ii dau si mâncare normală.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lemonn3256):

Mancare normala pentru un catelus atat de mic, inseamna mancare umeda, din conserva, sau gatita in casa, dar nu bobite, care-i hrana uscata pentru catei de peste 3 luni.

| lemonn3256 explică (pentru Violleta2022):

Scrie si pe alte site -uri ca e bine sa ii dai boboite..si nu trebuie sa suga până la 2 luni, suge până la o luna si cateva saptamani, si bobitele sunt mici.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lemonn3256):

Daca ai trai in occident cred ca te-ar impusca, pentru maltratarea catelusilor mici.
Aici nu au voie sa se vanda animalutele sub 2-3 luni si nici nu-s e recomanda sa le dai hrana de adulti, ca-i omori.
Puiul trebuie sa suga la mamica lui minim 2 luni, ca sa se dezvolte neurologic si fizic normal, altfel ajunge un animal cu probleme mentale, posibil un siteric, posibil bolnav.

| lemonn3256 explică (pentru Violleta2022):

Gata, nu o mai lungesc, ca nu am cu cine, maltratez animalelaughing dacă eu vreau sa le fac un bine. în fine, o sa vorbesc cu domnul doctor maine, si o sa vedem ce o sa zicăhappy

| Violleta2022 a răspuns (pentru lemonn3256):

Daca voiai sa le faci un bine, nu luai catelusul de la mama lui atat de mic, il mai lasa-i sa suga.
Hraneste-l cu mancare umeda, daca il vrei sanatos, ca-i inca bebelus!

| Cqarina a răspuns:

Sunt bune, nu iti face grijii. Data viitoare dai cu moderatie, pe spatele pungilor cu mancare scrie cat si de cate care ori se da pe zi in functie de varsta lor