| cristiandrei222 a întrebat:

Am un catelus de 2 luni si dupa ce mananca ceva sughita nu stiu ceva de genul asta.Care ar fi cauza? Este o corcitura de rottwiler cu ciobanesc mioritic! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta pentru ca mananca prea repede...stai langa el sau bate- usor pe spate (ca pe beblusi)

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
De obicei se intampla daca mananca foarte repede si nu mesteca corect mancarea. Acest lucru provoaca intinderea nervilor care declanseaza automat acest reflex ( sughitul).
Se intampla destul de frecvent la pui, deoarece ei sunt destul absani.
De obicei sughitul trece de la sine, dar poti sa il calmezi, sa il iei in brate si uneori poate trece mai repede.

| LauraPisicutza a răspuns:

Pai in general sughiti daca mananci repede.Nu stiu.Supravegheaza-l si vezi daca mananca repede ca aceasta poate fi cauza. Sper ca te-am ajutat cu ceva.

| LauraPisicutza a răspuns:

Funda?