| 95N a întrebat:

Am un hamster pitic siberian de 2 luni si il tin intr-un acvariu.Eu i-am pus o casuta de lemn inautru acvariului. Faza este ca a inceput sa stea foarte mult acolo, rare ori mai iese afara, mai iese la mancare si eu stiu pentru a se juca.
Intrebarea mea este: daca ii scot casuta de tot credeti ca o saii faca rau? adica iii trebuie neaparat casuta aceea? poate sa stea si fara sau ii este frig? Va rog ajutor!

Răspuns Câştigător
| AtateaConditii a răspuns:

Hamsterii sunt activi mai mult noaptea, sunt nocturni. Si am auzit ca hiberneaza. Nu are cum sa ii fie frig daca il tii in casa, el sta in casuta ca sa nu il deranjeze lumina. Daca vrei sa te joci cu el, fa-o seara.

3 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut! Cel mai probabil exista im mediul lui ceva stresant poate fii variatii de temperatura, o chestie care il sperie si de care se teme.Sau poate inca nu s-a obisnuit cu noul mediu in care traieste. Daca ii scoti acea casuta se poate stresa inutil.Cel mai bine este sa il scoti de acolo si sa vezi daca este sanatos si daca mananca, apoi ii bagi inapoi casuta. Poate fii si frig, ar trebui tinut cam pe la minim 18-20 grade celsius.Multa bafta si sper ca am ajutat cat de cat!

| einenebun23 a răspuns:

Pai daca i-ai pus acea casuta si lui ii place sa stea acolo, de ce ai vrea sa i-o scoti. Las-o acolo nu cred ca i-ar face un rau daca i-ai scoate-o dar daca se simte bine acolo nu i-o scoate.

| Marduk7 a răspuns:

Cumpara-i o rotita. am avut si eu unu si ii mai furam roata ca alerga toata ziua