| Andreyukkkul a întrebat:

Am un labrador care are 3 anișori și pana acum el a stat la bunici la curte,acum l-am luat la mine la apartament deoarece m-am mutat singur.Vreau sa stiu dacă mai am vreo șansa sa îl dresez, macar comenzile de baza și își facă treburile afara. Daca știți vreun dresor pun aștept recomandări.Multumesc.

2 răspunsuri:
| GabyT10 a răspuns:

Chiar daca are 3 ani poti sa-l educi.Labradorii sunt cei mai usor de resat si disciplinat.Lucreaza zilnic cu el la disciplina, foloseste-te de recompense+jucarie. Daca te accepta ca stapan si simte ca-l iubesti, va asculta comenzile.Eu am lucrat la disciplina cu caini si de 7 ani,din joaca au invatat comenzile de baza,stai, asteapta, vino, pas, culcat.Nu e rau daca vrei si poti apela la un dresor canin.Nu stiu localitatea/judetul de unde esti ca sa-ti recomand un dresor.

| Atim a răspuns:

Eu inca o invatam trucuri pe catelusa mea si cand era trecuta de 8 ani. Varsta nu e un factor asa important, ba chiar atunci cand era mai bătrânică avea mai multa răbdare decât avea in tinerețe. Cu scosul afara poate fi mai greut, dar se poate