| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU! Am si eu un bichonel are 7luni. Am tot incercat sa il dresez singura acasa,rezultatele sunt pe moment, intr.o ora deja uita comenzile. Este foarte incapatanat inca de cand l.am luat. vrea sa faca toti numai ca el. Stiu ca probabil este cam tarziu insa m.am gandit ca am nevoie de un dresor pentru disciplina.parintii nu mai sunt de acord cu el aasa ca apelez la TPU. Daca este cineva care cunoaste un dresor bun sau o persoana care ar putea sa ma ajute cu el...macar o saptamana-2. Va rog mult sa ma ajutati sau macar cu un sfat, pentru ca nu stiu ce metode sa mai aplic.

Răspuns Câştigător
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Nu stiu sa te impui ca mascul apha, practic el te considera doar o chestie care ii da de mancare si care il enerveaza cu niste rugaminte de a sta jos sau ce vrei tu sa il inveti. Trebuie sa fi ferma in sensul serios, nu sa dai dar nici sa nu il lasi sa nu simta ca faci ceva in care este implicat si el si prima data impunei reguli gen cand intra in bucatarie sa nu poate sa mearga mai mult de prag sau ce doresti tu sau sa stea jos cand ii spui, eu la cainele meu am luat o paleta (nu ca am dat in el, dar era singura chestie mai lunga de vreo 50 cm) si ii spuneam jos si il apasam cu ea pe fund, dupa ce o prins cat de cat ca, cuvantul jos corespunde cu miscarea lui de a pune fundul jos am lasat paleta deoparte si o saptamana numai comanda asta o exersam in principal, pe langa mars si alte chesti pe care am pus accentul mai tarziu. In ziua de azi cainele meu sede cand ii spun, stie limitele in casa cat si afara. Deci sa recapitulam:
1. Ii arati cine este liderul (masculul alpha)
2. Impui regulile de baza
3. Il inveti trucuri daca vrei, dar mai intai te focusezi pe un anumit lucru, dupa ce i-o intrat in reflez pe altele dar ii reamintesti si de ceea ce "i-o intrat in reflex".

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Daca esti din Bucuresti sau aproape de Bucuresti poti incerca la rin tin tin,au si site. Mai stiu un dresor bun, dar nu stiu daca se baga la din astia mici, el lucreaza cu rase gen pitbull, amstaff, ciobanesc malinois etc. sau mai poti incerca la cabinetul vet4pet ii gasesti pe fb,se ocupa si cu dresaj.

El trebuie invatat acum bunele maniere si sa stie cine e liderul. Liderul ii spune ce sa faca si cand sa faca,doar cu permisiunea lui poate face ceva. Cauta pe youtube gabriel cocu predresaj si o sa gasesti cu un pui de golden,rottweiler, beagle, sigur te vor ajuta.
Pentru inceput, comenzile se invata intr-un loc linistit. Se incepe cu o comanda, iar pana nu o executa perfect nu se trece la alta. O sedinta trebuie sa dureze maxim 5-6 minute,dar poti sa repeti de cateva ori pe zi. Cu timpul mai creste durata,daca nu e invatat se plictiseste in loc sa fie ceva placut(dresajul e joaca).
Comenzile de baza ar fi:
-nu-i voie
-aici(una din comenzile cele mai importante,sa vina cand e chemat indiferent ce face)
-asteapta(cand ii pui mancare,il pui sa execute o comanda: sezi,culcat,apoi ii dai voie sa manance sau pur si simplu il pui sa astepte pana ii dai voie sa manance)
-mersul la pas
-sezi
apoi treci la trucuri: culcat,da laba, etc. Fiecare comanda o invata pe rand nu toate o data, ca e logic sa nu mai stie apoi nimic sau sa le incurce.

Trebuie sa nu-ti fie frica de el daca maraie, sa-i impui niste reguli si sa fie respectate de toata lumea.
Ca sa te fac sa intelegi: dormitul in pat cu stapanul, peste 80% din posesorii de pufosenii,din cauza aspectului ii lasa sa doarma in pat. E un lucru gresit. Intr-o haita,niciodata un lup nu va dormi la acelasi nivel cu lupul dominant,deci cainele trebuie sa aiba locul lui langa pat,de exemplu,sa stie ca acolo doarme el,iar tu in pat.
Trebuie sa-l inveti sa urce in pat doar cand il chemi tu,atfel sta la locul lui.

Catelusa mea stie,cand o bag la mine in camera se duce la locul ei,cand ma pun in pat,ori doarme, ori face un tur pe langa pat, daca nu-i zic "hai sus" nu se urca. O mai las si in pat, dar nu in fiecare seara, de 1-2 ori pe saptamana sa zic.

Sper ca te-am ajutat!

| FrumoasaFata a răspuns:

Varul meu are la fel un bichon numai ca el e micut tot asa incapatanat si eu cum petrec mult timp cu el vad mereu ca tipa la el sa nu maraie sau nu e voie si daca nu si nu il inchide in baie si acolo e intuneric si se linisteste