| disney a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un papagal sau doi (pereche) dar nu stiu de cdare sa imi iau ce rasa sa nu fie prea scumpi si sa fie capabili sa vorbeasca si as vrea sa zic ca mi-as lua un perus dati-mi niste sfaturi folositoare care il pot dresa sa stea pe mine sa nu se sperie sa nu fuga va rog dau funda!

4 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Nimfa dar sa o iei de la 1 luna maxim 2 luni. Depinde si de nimfa daca va fi usor sau nu sa o imblanzesti.Cat despre vorbit te cam cinui pana faci papagalu sa te imite, daca vrei sa ai un papagal vorbitor poti sa iti iei Marele alexandru sau micul alexandru, binenteles micul alexandru sa fie obligatoriu pui dar marele alexandru nu trebuie neaparat sa fie pui ca sa te imite ci doar sa se obisnuiasca cu tine. Bafta.

| KinderBeeeib a răspuns:

Pai rasele dragute sunt :
Nimfa, Perus, Canar, Zebre australiene.
Acestea sunt mai ieftine si in legatura cu dresatul :-? http://animale.acasa.ro/pasari-121/cum-sa-dresezi-un-papagal-8574.html. Funda te rog?

| LexiN a răspuns:

Buna. Te sfatuiesc sa iti cumperi perusi. Eu una am avut unul care, din pacate a murit recent, dar totusi a trait in jur de 9-10 ani. Daca vrei sa vorbeasca va trebui sa ii repeti treptat anumite cuvinte, dar trebuie sa ai si multa rabdare. Am auzit ca daca iti iei o pereche este foarte posibil sa numai vorbeasca. Eu acum am 2 canari dar sunt foarte galagiosi si fac multa mizerie, dar cu toate astea canta exceptional de frumos.
P.S. perusii au un pret cuprins intre 30-40 de lei.

| disney explică:

Multumesc nu va dau funda fiindca ati zis fiecare cate un raspuns la fel de bun asa ca nu va dau!