| sunflower19 a întrebat:

Salut TPU. Avem un ciobănesc carpatin de aproape un an. Fiind la țară s-a învățat să fie mai "rău" cu străinii. Nu mușcă dar face urât, latră, se zbate în lesă să meargă mai aproape de persoana de pe stradă s-o latre etc. Noi fiind la țară avem gard viu pe o parte a grădinii din spate, pe unde mai există niște spărturi și câinele uneori iese pe acolo. Latră pe vecini, etc. Sora mea s-a gândit la varianta unei zgărzi electrice. Din câte am înțeles zgarda asta scoate un zgomot sau ceva care deranjează câinele și se presupune că se va calma ca să fie mai ușor de liniștit și adus acasă, ceva de genul, zgarda fiind controlată prin telecomandă de la nu știu câți metri. Acuma eu nu prea am încredere în varianta asta. Am pus ochii pe o zgardă de aprox 150 lei cu transportul, las link mai jos. Aș vrea totuși să știu dacă e eficientă înainte să dau banii pe ea... Chiar n-aș vrea să-mi dau seama după ce ajunge că am dat banii degeaba, mai ales că e cam greu cu returul la ăștia de la eMAG. Păreri? A folosit cineva așa ceva? Plănuiesc să pun un fel de plasă din sârmă (nu ghimpată, ci ceva ca un fel de "perdea") în jurul gardului, ca să nu mai poată ieși prin spărturile alea, dar până atunci vor mai trece câteva luni și mi se rupe inima să-l țin în lanț când nu suntem acasă (la ce mare e și neobișnuit cu a sta în casă, nu putem să-l ținem în casă că sparge tot). Sau poate aveți sugestii de zgărzi mai ok, deși nu m-aș duce mai sus de prețul ăsta, având în vedere că trebuie achitat și transportul. Mulțumesc!
Zgarda în cauză: https://www.emag.ro/......DQV378BBM/

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Zgarda nu e cea care trebuie, dar oricum va rezolva doar partial problema. Zgarda de care ai nevoie nu trebuie sa fie una cu telecomanda (cine va apasa butonul cand cainele da sa iasa iar voi nu sunteti acasa?!?). Voi aveti nevoie de o zgarda cu bariera invizibila, dar care are totusi neajunsurile ei. Cainele poate trece totusi de aceasta, iar alte animale sau chiar persoane pot intra nestanjenite in curte. Asta ca sa nu vorbim si de o eventuala pana de curent.
Trebuie rezolvat gardul, orice alta solutie e o improvizatie.