| Alecs19 a întrebat:

Salut TPU! Azi am cumparat 2 perusi, mascul si femela. Vreau niste sfaturi de la cineva care are. Ms :*

8 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

Am avut.
Nu le pune oglida-n cusca ca n-o sa mai fie atenti daca vrei sa-i faci sa vorbeasca. Sa ai o maturica si un faras mereu pregatite daca-i lasi prin casa(MAI ALES DACA AI COVOR).
Nu le taia chestia aia de sub limba, vorbesc oricum daca ii inveti.
Da-le de mancare tot ce e verde(si nu se misca). Hrana speciala e buna si aia.
Spala-le cusca inainte sa simti(mirosi) ca e nevoie.
Nu-i lasa sa se-nvete sa stea pe usi(de-aia nu-i mai am acum crying ).
De obicei, daca sunt 2, e bine sa fie baiat si fata ca altfel se bat ca prostii. happy

| ligiligi a răspuns:

Buna!
Intra pe site-ul asta si in dreapta gasesti baia, hrana si la comentarii poti sa o intrebi orice.
http://casacuperusi.wordpress.com/page/16/

| razvilol a răspuns:

Primele 2 saptamani sa nu le faci nimic doar curatenie si dat de mancare. Dupa 2 saptamani poti sa incepii sa ii inblanzesti puneti in mana mei si baga mana in cusca si vezi daca mananca da sa nu ii fugaresti prin cusca. Dupa aia le poti da drumul prin casa in fiecare zi o ora 2 si daca ii lasi ne supravegheati da sa nu aiba pe uunde sa iasa afara sa fie geamurile inchise si usa. Daca vrei sa nu ii fugaresti asa mult le dai drumul seara cand e intuneric afara si le aprinzi becul si cand vrei sa ii prinzi stingi becul. Mancarea mei le trebuie dat in fiecare zi si pe langa mei vitamine de pus in mancare os de sepie din ala de ros ciocul si fructe multe. Sa nu le dai piper dafin mara patrunjel.

| razvilol a răspuns:

DAca vrei sa ii inveti trucuri trebuia sa iti iai doar 1 sa sa ataseze de tine ca daca sunt 2 au ocupatie si nu iti acorda atentie.

| qwertyu76 a răspuns:

Am o pereche de perusi de vreo 5-6 ani. Trebuie sa stii ca colivia trebuie asezata undeva putin mai sus si nu trebuie sa stea in curent. Trebuie sa le faci curatenie odata la 2 zile, apa si mancarea trebuie schimbate zilnic si au nevoie si de un os de sepie pentru cioc si o jucarie doua, ar fi bine sa le acorzi si putina atentie sa vorbesti cu ei iti va fi destul de greu sa ii dresezi daca sunt 2 eu am reusit doar femela sa o fac sa stea pe degetul meu. Si inca un lucru, nu le da drumul prin casa asa de repede mai lasa-i macar o saptamana sa se obisnuiasca cu camera la primul zbor se vor lovi putin de mobila, perusul meu la primul zbor a intrat in geam, este bine sa le tii inchise cand le dai drumul, se vor obisnui in timp si ai grija sa nu fie prea multa galagie. Succes! happy

| Wilfried a răspuns:

Ingrijirea acestor "animalute" este destul de simpla DAR trebuie loate in calcul cateva detalii( eu am avut 12 deci am ceva experienta) :

1.Ai mare grija atunci cand le dai drumu' din colivie, mai ales prima data, asigura-te ca nu se pot rani, ai grija la spatele dintre dulap-perete, asta doar prima data, apoi se vor ferii singuri.
2. Daca stai la casa, vara, cand e cald, ii poti scoate cu colivia afara, dar ai mare grija sa nu bata vantul.
3.Ai mare grija la curent(de ambele feluri) ai grija sa nu roada cablurile electrice. Ai mare grija sa nu se faca curent in incapere, de aici faza cu vantul, este foarte periculos, odata ce au stat in curent au mari sanse sa faca o boala grava care afecteaza S.N.C.(paralizii)
4.mare grija la furtuni, furtuna=tunet=infarct(am patit-o cu o pereche) in timpul furtunii ori le pui muzica, ori o patura peste colivie.
5.Atunci cand sunt stresati sau tristi pune-le muzica sinfonica sau triluri de pasarele

Sper ca ti-am fost de folos! happy

| florinone a răspuns:

AM AVUT SI EU...
iti dau niste sfaturi:sa ii lasi prin camera sa zboare dar sa ai geamurile inchise
sa le pui apa proaspata zilnic
nu sunt sigur daca o sa aiba pui ai mei nu au avut
daca unul(doamne fereste) moare sa cumperi inca unul sa nu stea singur celalalt ca altfel cel ramas si o sa moara (nu imediat in vreo 1 an mi-a murit mie)
traiesc cam 4-5 ani
sper ca te-am ajutatwinking

| razvilol a răspuns (pentru florinone):

Perusi traiesc pana la 20 de ani tu stii ceva despre animale. Ai tai au murit rpt pentru ca nu leai dat nisip trebuie sa le dai nisip sa aiba in permanenta o cutiuta mica cu nisip laughing) de aia au murit