| emaopris a întrebat:

Care este diferența dintre om si maimuță?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Maimuta poate imita omul.
Cand te uiti imprejur, vezi ca sunt multi care reusesc sa imita maimutele.

Nu stiu ce s-ar intampla daca o maimuta ar trai de la nastere alaturi de copii, nici ce s-ar intampla daca un copil de om ar trai de mic intre maimute, oare care ar fi mai destept si descurcaret in viata.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu ti-as sugera un exercitiu in care poti vedea pe real diferentele: mergi la gradina zoologica si opreste-te la maimuta, in felul asta poti sa analizezi singura diferentele.

| aXy99 a răspuns:

Constiinta, ratiunea...si toate celelalte lucruri evidente.

| gabicoo a răspuns:

Uneori maimutele dau semne de intelgenta
Foarte multi oameni dau dovada unui comportament de primata ( maimuta)
Asta e diferenta
laughing laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In unele cazuri nu e nicio diferenta laughing

| Takishima a răspuns:

Hainele!
Se poate face circ si cu haine, nu? Diferenta mare nu ar fi. Omul e circar.
Zicea Platon ca " Omul este un animal biped fara pene. ". Diogene vine cu un cocos jumulit de pene la cercurile sale filozofice si spune : "Acesta e omul lui Platon! ". La care toata lumea rade. Apoi Platon schimba definitia " Omul e un animal biped fara pene si unghii plate."
Cred ca si maimuta are unghii plate. Seamana mult cu omul si daca deschizi tv-ul vezi si mai multa asemanare comportamentala. Daca as fi filizof as zice ca " Omul e un animal biped, umflat in pene cand e maimuta."

| Diance a răspuns:

Deşi în unele cazuri nu sunt deosebiri între specii ( lol ), oamenii au raţiune şi nu se limitează la ce le-a oferit natura. Oamenii pot inventa nu ştiu eu ce maşinării şi aparate, maimuţele nu pot. Deşi sunt animale foarte inteligente, sunt doar animale.