| sabin99 a întrebat:

Cum as putea sa-mi fac cainele de rasa ciobanesc german foarte rau?

4 răspunsuri:
| Seby52 a răspuns:

Pai eu iti spun urmatoarele lucruri :
-daca dai intr-un animal tu esti animalul (deci bataia nu este o optiune). Am auzit de la prieteni ca poti sa-i tai coada sau sa-i frigi nasul! Dar mai bine nu faci asta ci du-l la o firma de dresaj!

| TreiSurori a răspuns:

De ce anume ai vrea sa faci asa ceva?
Ai putea sa il dresezi tu singur (ai grija sa nu te manance) sau sa il duci la firme speciale de dresaj.

| karsivan a răspuns:

Poate vrei sa faci un caine de paza si nu unul agresiv, tu personal sa i-l faci rau nu poti.Da-l la dresat.

| BogdanSVPetc a răspuns:

In fine, omul a intrebat ceva si voi cei raspundeti? Un caine daca se va naste si va trai departe de alti caini rai, care bat are sanse foarte putine sa se faca rau.e bine sa aiba un alt caine dupa care sa se ia. Exista si varianta cu taiat coada, sau urechele.Nu e asa grav cum zic unii, astea-s animalele sa sufere.Practic dacai tai coada nu inseamna ca i-o tai toata si doar un pic,la urma, adica ramane un pic julit, la fel si la urechi.E bine ca metoda sa fie aplicata de cineva strain pentru ca in sub constientul lui cainele va avea o antipatie toata viata pentru straini, si nu va mai fi asa jucaus, va fi mai dur pentru ca va fi mai serios pentru ca va fi mai atent.Cred ca tu stai la sat si chiar ai nevoie sa-ti faci cainele rau pentru a proteja ceva, nu pentru al avea ca sa-l mangai si sa te joci cu el(nu doar pentru asta). Alte variante nu prea sunt, teoretic trebuie facut sa sufere:sa fie legat sau inchis undeva, ca liber va fi dupa ce va fi rau. Sper ca te-am ajutat, fundă dai?