| Florin19995 a întrebat:

La cat timp se imperecheaza cainele Ciobanesc German?

Răspuns Câştigător
| Bijutierul1 a răspuns:

In general la 12 luni, dar uite ce spun specialistii:"catelele ating maturitatea sexuala (pubertatea) la varsta de 4-18 luni, moment in care ele experimenteaza primul lor estru. Exista o variabilitate uimitoare intre rase in ceea ce priveste maturizarea si chiar intre exemplarele aceleasi rase.

Cateva faze majore compun ciclul estral. Variatiile in nivelul hormonilor normali circulatori contribuie la initierea acestor faze diferite.

· Proestrus – perioada care precede estrul, atunci cand masculii sunt atrasi de femelele nereceptive. Proestrul dureaza, de regula, circa 9 zile.
· Estrus – perioada de imperechere ce dureaza aproximativ 5-9 zile; impreuna cu proestrul este cunoscut ca perioada „de calduri".
· Diestrus – perioada de dupa imperechere. Diestrul dureaza aproximativ 56-58 zile la cateaua gestanta si 60-100 zile la cateaua negestanta.
· Anestrus – perioada de repaus reproductiv. Cateaua nu se simte atrasa si nu atrage masculii. In general, anestrul dureaza 4-5 luni"

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cat timp dupa ce sufera un accident vascular, dupa ce s-a nascut sau dupa ce s-a imperecheat deja?

| MrAnonymus a răspuns:

Cam pe la 1 an

| IoannaaDmr a răspuns:

La 4 ani:-)