| Florinpikachu10000 a întrebat:

cum pot face o capcana de porumbei automata?
Cum ar veni,porumnbeii sa se se prinda singuri, o capcana care nu tr sa stai dupa ea.
FUNDA!

4 răspunsuri:
| Maree1 a răspuns:

Crezi ca porumbeii sunt pesti ma?

| depye a răspuns:

Construiesti o cusca de 1 metru cub din plasa, sa se vada bine prin ea. iar la partea de jos, decupezi, faci o usita mica careia ii faci balamaua in partea de sus. o suspenzi si nu-ti ramane de facut decat sa improvizezi un mecanism din niste scandurele, cuie si sarme. atunci cand porumbelul intra inauntru, sa calce pe o bucatica din lemn care sa declanseze usita. iar boabele de porumb le pui in interiorul custii. si ai grija, sa mai pui un sir lung de boabe din afara custii, trecand prin usita, pana la gramada mare de boabe din interiorul custii. sirul de boabe ar trebui sa invite si sa ghideze porumbelul exact pe unde trebuie sa intre in cusca.

| Florinpikachu10000 explică (pentru depye):

Si cum pot face mecanismul din scaduri si celelalte

| depye a răspuns (pentru Florinpikachu10000):

Hai ma ca nu e tare greu. Gandeste-te la o capcana de soareci, ce mecanism are. nu e mare lucru de improvizat