| milezpinkangel a întrebat:

Cum va spuneam sambata am primit un catelus foarte dragut de 1-2 luni.As vrea sa va intreb ce fel de hrana i-as putea da si ce fel de jucarii as putea cumpara pentru. el.Adica,care sunt cele mai adecvate pentru varsta lui.Multumesc anticipat. Fundita pentru. cel mai bun raspuns.happy

Răspuns Câştigător
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Asta depinde si de rasa cainelui, ce sa manance.
Cainilor mei le dau mancare gatita si nu le face rau chiar delochappy.Sti asta depinde de rasa un bichon e mai pretentios dar un pechinez sau altceva nu este.Sti eu cred ca fiecarui animal daca il inveti pe o mancare gatita, uscata, pedigree nu-i va face rau daca nu-l inveti asa pretentios.Eu as spune, la acesta varsta frageda(1-3 luni) sa-i i dai lapte cu biscuiti,paine sa-i dai ciorba inmuiata cu painica.Uni spun ca, cateilor trebuie sa le dai numai pedigree(nu orice de pedigree ci Royal Canin pentru ca acela este mai bun)dar nu este asa asta inseamna pretentia cainelui dupa ce i dai tu sa manance cand e mic asa il inveti pe mancare pentru ai place si cand este mare si sa nu fie asa de pretentios.
Din propria experienta iti spun ca, catelului meu ii dadeam lapte cand era mic dar ii dadeam si ciorbica cu paine(si nu se intamplase nimic cu el)i-am dat si pedigree pentru caini nu neaparat Royal Canin.Si nu s-a intamplat nimic cu el deci il poti invata pe mancare gatita pentru ca nu-i va face rau(dar asta depinde si de organismul cainelui unii nu le plac mancarea gatita daca si al tau va fi asa si i se va face rau ii schimbi mancarea in pedigree si poate asa se va rezolva dar al meu nu a fost deloc pretentios din propria mea experienta iti spun). Acum sa trecem si la urmatorul capitol:
De jucarii.
Jucarile nu sunt asa de importante poti cauta la Pet Shopurile orasului tau sau poti cauta pe net deci jucarile nu sunt asa de importante se poate oricare jucarie.
Succes in ingrijirea cainelui tau!

4 răspunsuri:
| andreeadragutza22 a răspuns:

Cateii mici au nevoie ca hrana sa le asigure multe proteine, vitamina E,.Eu am o catelusa si ii dau boabe pentru catei si ii mai dau cateodata si un osucior mic mic cu care nu se poate ineca.eu zic sa i icumperi mancare penteu catei din alea thinking mici daca te'am ajutat da-mi fundita

| Dahliaa a răspuns:

Trebuie sa-i dai lapte si du-te la magzine speciale.Acolo sunt jucarii care se pot si manca.Dar nu-i cumpara lucruri tari, poate sa isi sparga dintii!

Răspuns utilizator avertizat
| Axel_7135 a răspuns:

Am avut si eu un ghemotoc de blanabig grin si cea mai buna mancare este cea de la purina iar jucarii... cele care fac mult zgomotlaughing p.s. in privinta mancarii te poti consulta cu veterinarul