| LightenAND a întrebat:

deci am 14 ani si locuiesc intr-o garsoniera (singur) camera are in jur de 25mp, doresc sa imi iau un caine dar problema e ca nu stiu ce rasa... deoarece voi fi nevoit sa il las cateva ore in fiecare zi singur pana cand vin de la scoala. (in mare parte 5-6 ore pe zi)

ce caine imi recomandati sa imi cumpar?

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Toti cainii sufera de frica abandonului cand sunt lasati singuri. Mai ales cand sunt mici -pana la cca 2 an unii fac si stricaciuni in casa. Labradorul cel putin iti devasteaza casa, e mare si ii trebuie neaparat curte. Un beagle adoptat de la cineva sa aiba 2-3-4 ani e mai linistit si e ok si e bine pentru amandoi. E si de talie mai medie si suporta cat de cat in apartament. Toti trebuie scosi de min 3x / zi. Pickinez sau bichon ar fi o varianta dar sunt prea mici, nu cred ca te incanta. Restul de rase nu stiu, nu am avut.

| ALGator a răspuns:

In alte tari exista lege ca nu ai voie sa lasi un animal singur in casa.
Mai asteapta putin si poate iti iei o gagica. Cu ciinele e bataie mare de cap, iti garantez, mai ales cand ai 14 ani. Si stind 5-6 ore singur acasa va fi si el nefericit si chinuit.

| Rocsid a răspuns:

Ciobanesc german.
Westie
golden retriever
labrador
beagle
etc.
Sau poti sa adopti un catel de la ecarisaj si o sa te iubeasca la fel de mult ca unul de rasa.
Iti recomand sa iti iei un catel care sa se potriveasca cu personalitatea si stilul tau de viata.
Daca esti energic iti iei un caine enrgic si daca esti mai calm o rasa calma..desi multi catei se muleaza dupa stapan.
Spor la cautat sau adoptat!