| RappMusicc a întrebat:

Eu stau la casa etc. etc. laughing)! Si am un caine mare care e batran si as vreau sa mai iau unu mare! Ce spuneti sa iau Rottwiler sau Husky Siberian? As vrea unul mai ieftin dar daca spuneti sa iau Rottwiler argumentati! La fel si la husky!
Pentru asta primiti funda si un sarut de la mine :*

30 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Husky Siberian este un caine mult mai frumos si mai usor de intretinut parerea mea
Mult mai bun pentru o familie cu copii

Daca vrei sa iti cumperi cauta inainte in ziarul local ca mai sunt poate si donati catre famili iubitoare

| RappMusicc explică (pentru anonim_4396):

In primul rand m-am gandit ca un Husky Siberian vara moare de cald! Si in al doilea rand as vrea sa fie cat de cat rau! Daca vrei fundita zi-mi mai multe despre Husky Siberian, cum trebuie intretinut si ce trebuie sa fac vara. (am inteles ca vara trebuie sa stea la aer conditionat) laughing! De ce crezi ca e mai usor de intretinut?
La sfarsit sa imi dai linkul de la "ZIARUL LOCAL"! Multumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RappMusicc):

Uite tot ce trebuie sa stii : HUSKY SIBERIAN este o rasa mai speciala, iar fiecare caine din aceasta rasa este unic, unii mai rebeli ca altii!
Husky-ul este un caine lider care rare ori isi arata iubirea fata de stapan, de obicei e rece si vrea sa fie alfa, sa isi domine stapanul si sa fie seful in casa( sa faca ce vrea)
De aceea, inainte sa achizitionezi un asemenea exemplar dominant, trebuie, in primul rand sa fi sigur ca esti in stare sa te impui in fata lui si sa-l domini tu, altfel vei avea mult de furca cu un husky, si in tr-un final vei ceda si vei fi nevoit sa renunti la el!
Un husky are nevoie de foarte multa miscare ( min 2 h /zi). Cine spune ca husky-ul nu poate fi dresat se inseala amarnic! Husky-ul este un caine inteligent, curios si mereu vrea sa invete sau sa experimenteze ceva nou!
pont:cascavalul este pentru caini, ca ciocolata pentru oameni- poti face minuni cu o bucatica de cascaval! Trebuie sa existe diversitate in exercitiile de zi cu zi de dresaj! altfel se plictiseste si renunta!
Inainte sa achizitionezi, nu doar un mic demon! orice caine, animalut, trebuie sa stii ca orice specie ar fi, reprezinta o enorma responsabilitate! E ca si cum ai avea un copil, un copilas fie cu blana, solzi sau pene!
Acest copilas trebuie hranit, ingrijit, dus la doctor(veterinatr) periodic pentru vaccinari deparazitari eventuale tratamente sau vitamine!
Eu doar va spun ca, in momentul in care va decideti sa luati un caine, va decideti sa va deschideti atat sufletul cat si portofelul!
investitii generale(necesare):
-deparazitare interna( din 3 in 3 luni) cca 5-10 lei/cp
-deparazitare externa( aproape in fiecare luna) pretul depinde de producator: recomand: Exspot(cca 10-15 lei), Stronghold(30-40 lei in functie de greutate) cainele nu trebuie spalat/udat cca 10-12 zile, altfel degeaba i-ati facut acea deparazitare!
- vaccinul anual( 50-60 lei)
-stoarcerea gandelor la masculi cel putin odata la 6 luni( cca 15-20 ron)
-hrana uscata sub forma de granule recomand: Purina, Hills, Acana, Royal Canin, Eukanuba( pretul variaza in functie de producator- 70-350 ron/10-12kg)NU RECOMAND SUB NICIO FORMA: Marca1, PEDIGREE, CHAPPY
-hrana " uda" sickputeti sa-l mai serviti, ca sa-i alternati meniul, cu o supa cu carne de pui sau oase de vita, ingrediente : apa, spate de pui, aripi si gaturi( max 6 lei/punga-METRO)/ oase de vita cu putina carne pe ele( gasiti la abatoare -destul de ieftine), morcov, telina, evenual o rosie pentru gust, orez si sare!
- "gustari": peste inghetat, aripi, spate, gaturi de pui, oase de vita cu carne, 1 ou amestecat cu o lingurita de miere cu propolis(crude)
Acum mergem mai departe la ingrijirea externa:
- un husky naparleste tot timpul anului si necesita de cel putin 3-4 ori /saptamana periat, de 2 ori/an naparleste abundent, atunci trebuie periat cel putin 1/zi, recomand: perie cu perii semilungi in forma de" L", un pieptan cu perii lungi ( pentru cele 2 perioade in care naparleste din abundenta)
- in mod normal un caine se imbaiaza la 3-4 luni cu sampon special, cu tratament pentru blana si anti-capuse! dar poate fi spalat si cu renumitul" sapun de rufe" ( e mai ieftin si il scapa 100% de capuse, lasa blana moale si nu produce matreata! ATENTIE LA URECHI! si trebuie clatit bine!)
- daca se intampla sa se murdareasca dupa ce i-ati facut baie ( si se intampla foarte des- isi " schima mirosul") incercati sa indepartati mizeria, cat de mult se poate cu apa!
- taiatul unghilor, asta daca nu se tocesc de la sine, o data la 6 luni / cand considerati ca este necesar(cca 15-20 lei)
-curatatul urechilor ( puteti sa o faceti dvs acasa- o carpa de bumbac imuiata bine in apa oxigenata cu rivanol si pur si simplu il stergeti usor in urechi sau apelati la un specialist(cca 15-20 lei)
Cheltuielile in medie pe luna sunt intre 150-400 lei (in fuctie e cabinetul veterinar si de producatorul de hrana uscata)
GANDITI-VA BINE DACA SE MERITA O ASEMENEA INVETITIE APOI LUATI-VA ANGAJAMENTUL DE A CRESTE UN CAINE!
Oricine vrea un caine sanatos! Deci aveti grija la alimentatie, la eforul fizic, si la respectarea schemei de vaccinari se deparazitari!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RappMusicc):

NU stiu de unde esti eu asa am facut cand mi-am luat un canis

| RappMusicc explică (pentru anonim_4396):

Sunt din Ilfov! Snagovwinking! Apropo : am si un Bichon Havanez! I-am facut vaccinurile tot, carnet de sanatate ETC.

| RappMusicc explică (pentru anonim_4396):

Si unde gasesc Husky ieftin? Pana in 200 lei? Hai 250! Da-mi Link!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ETC, ETC, ETC. Din exprimarea ta, inteleg ca ai o varsta frageda iar la o varsta frageda habar nu ai cu ce se mananca un Rottwiler. Pentru acesti caini nu e de ajuns dresajul, ei trebuie dominati constant de catre stapan si tinuti sub control.

Orice caine poate fi rau, ideea e ca atunci cand acesti caini, care deja au o latura violenta bine conturata, devin rai, au nevoie de o mana de fier pentru a fi tinuiti sub control. Iar tu, care ai un Bichon si vrei un caine "rau" sunt 100% ca nu te vei ridica la inaltime si povestea asta se poate termina cu o tragedie.

Problema e ca si Husky sunt temperamentali si, desi inteligenti, iti pot crea mari probleme fara un dresaj adecvat.

Si eu tot labrador ti-as recomanda sau inca un bichon.

| mola a răspuns:

Salut!

Husky Siberian :
1. Istoric : Una din cele mai vechi rase de caini din lume, care, afara Siberiei, mai traieste si in Canada, Alaska si Groelanda.
Personalitate : Cainii Husky iubesc libertatea si profita de ocazia ca sa evadeze ( *** )
Ingrijire : Daca poate sa zburde prin zapada, este cel mai fericit! Nici vorba sa fie tinut in apartament ( * )
Inaltime : 50, 5 - 60cm
Greutate : 15, 5 - 28kg
Hrana : Husky Siberian se hraneste cu mancare UDA sau goaze ( mancare uscata ).
Husky-ul siberian este și el un câine considerat a face parte din grupul câinilor de muncă.
Este un câine de mărime medie rapid, suplu și are o eleganță deosebită în mișcare. Siberianul se distinge printr-un corp bine îmblănit, urechi drepte, vigilente și o coadă stufoasă, ca de vulpe. Apt de a căra încărcături ușoare, la o viteză moderată pe distanțe lungi. Proporțiile corpului sugerează un echilibru între putere, viteză și rezistență. Câinele se simte bine în hamuri, fiind foarte sigur pe el, iar performanțele sale sunt evidente. Masculii sunt puternici, dar niciodată greoi. Femelele au o structură mai fină, dar de asemenea, puternică și, la fel ca și masculii, dau impresia că forța și rapiditatea lor nu au limite. Husky Siberian își utilizează cu măsură resursele, economisind cu foarte mare chibzuință energia.
Dimensiunea și greutatea
Înălțimea măsurată la greabăn
Masculi: 55 cm - 60 cm;
Femele: 50 cm - 56 cm.

Greutatea
Masculi: 20 kg - 27 kg;
Femele: 16 kg - 23 kg.

Rotwiller :
Alimentația Rottweilerului nu este una specială, poate fi hrănit atât cu hrană uscată cât și cu hrană preparată (de preferință orez fiert cu carne de vită sau pui și puțin morcov precum și iaurt cu mussli, supă de pui, dar si arpacaș fiert și condimentat etc.), în nici un caz carne de porc sau grăsimi.
Dresajul și îngrijirea corespunzătoare a Rottweiler-ului îl pot face un câine de companie excelent. Rottweiler-ul este o rasă de câini foarte puternică cu instincte protectoare native. Inițial, utilizat ca și câine ciobanesc care supraveghea turmele de oi, Rottweiler-ul a devenit rapid mai bine cunoscut ca și câine de pază. Deși uneori răutăcios din cauza unei educații inadecvate și mergând până la agresiune, dresajul și îngrijirea adecvată a Rottweiler-ului îl pot face un companion excelent.
Se crede că Rottweiler-ul din zilele noastre este un descendent al câinilor-păstori din timpurile romanilor, probabil al mastiff-ului italian. Așa cum romanii și-au extins dominația de-a lungul întregii Europe, Rottweiler-ul le-a stat alături având rolul de a păstori cirezile de vaci și de a-i apăra pe soldați și alimentele acestora de prădători. Datele istorice au consemnat că trupele romane, în cele din urmă, au intrat și s-au stabilit în Germania în anul 74 î.Hr. În acel timp, acoperișurile din olane (țigle) roșii reprezentau stilul arhitectural obișnuit, iar colonia a fost numită Rottweil, o traducere a cuvintelor germane pentru țigla roșie. Această colonie a dat naștere numelui rasei, care a contribuit cu loialitate și curaj la dezvoltarea civilizațiilor romane și germanice.Aceasta regiune Rottweil a devenit în cele din urmă un important târg de vite, unde descendenții câinilor romani de bovine și-au dovedit utilitatea atât în conducerea turmelor cât și în paza lor împotriva hoților și a animalelor sălbatice. Rottweilerii au fost folosiți de măcelarii ce călătoreau prin târgurile evului mediu păzind pungile de bani legate în jurul gâtului lor.Cu toate acestea, la sfârșitul secolului al nouăsprezecelea când căile ferate au devenit principala modalitate de transport, rasa a scăzut numeric atât de mult încât în 1900 a existat o singura femelă în orașul Rottweil, pe lângă doar încă un număr redus în împrejurimi. Renașterea rasei pâna la primul război mondial s-a realizat datorită cererii din ce în ce mai mari pentru câini de poliție, sporind interesul pentru câinii Rottweiler. În timpul primului război mondial, rottweilerii au fost folosiți în diferite roluri, inclusiv ca mesageri, ambulanță, și câini de pază.
Practic, aproape distrusă în jurul anilor 1800, rasa a revenit la începutul secolului al XX-lea, datorită eforturilor susținute ale unor crescători entuziaști din Stuttgart. Rottweiler-ul este încadrat în clasa câinilor utilitari și a fost prima dată înregistrat de către American Kennel Club în 1931.
Rottweiler-ul este un câine de talie medie, de culoare neagră cu pete ruginii pe obraji și bot, labe și membre.Crescătorii de Rottweiler vizează un câine de o mare forță, negru acoperit cu marcaje clar definite - așa zisele puncte de foc-, a căror putere și aspect nu duce lipsă de noblețe și care este deosebit de bine adaptat pentru a fi un câine de companie, serviciu sau de lucru. Există și o varietate de Rottweiler roșie (roșcată) cu pete maron. Blana sa este formată din fire de păr de lungime medie, drepte și destul de aspre. Capul câinelui este lat cu un bot rotunjit, bine dezvoltat și urechi triunghiulare, lăsate. Nasul (trufa) este mare și negru. Ochii sunt de culoare închisă, cu o expresie de loialitate și bunăvoință. Buzele sunt negre, iar mucoasa lor este pigmentata. Corpul acestui câine este masiv și puternic, musculos și atletic. Rottweiler-ul poseda o forță considerabilă și prezintă un piept adânc și lat. Coada este tăiată (scurtată în lungime) rămânând una sau două vertebre coccigiene (piese osoase ale coloanei vertebrale). Dacă este prezentă coada este butucănoasă. Amputarea este interzisă în Germania, Marea Britanie și alte câteva țări. Rottweiler-ii sunt adesea născuți cu pinteni la nivelul membrelor posterioare, care sunt amputați, de regula, odata cu coada. Se susține că ar exista doua tipuri de câini Rottweiler: 1.Rottweiler-ul german se pare că este mai scund, mai îndesat și are un cap mai mare și mai butucănos; 2.Rottweiler-ul american este mai înalt, cu picioarele mai lungi și cu capul mai puțin butucănos. În orice caz, sunt crescători care fac selecții urmărind standardul german, care este în afara celui recunoscut de AKC, în timp ce alții fac selecții urmărind standardul american, acceptat de AKC. Adultul de Rottweiler are în medie 61-69 cm înălțime la mascul și 56-63 cm la femela. Masa corporală este de 43-59 kg la mascul și de 38-52 kg la femelă.

Raspuns :
1. Husky Siberian ( locul 1 )
2. Rotwiller ( Locul 2 )

Succes!

| RappMusicc explică (pentru mola):

Si unde gasesc Husky ieftin? Pana in 200 lei? Hai 250!

| mola a răspuns (pentru RappMusicc):

Daca ti-am raspuns la intrebare nu inseamna ca stiu si de unde gasesti.

| AnonymousQ666 a răspuns:

Din cate stiam eu, ambii caini costa in jur de 100 euro(mai mult sau mai putin), depinde cum il vrei - pui sau matur, depinde si aspectul, pedigree(daca are) si carnet de sanatate.

Răspuns utilizator avertizat
| RappMusicc explică:

Deci si la Rottwiler costa cam la fel! In fine. oricum am Bichon care e al meu love struck

| Octa00 a răspuns:

Depinde de nevoile tale. Daca vrei un caine care sa pazeasca casa ia Rottwiler. Daca vrei unul prietenos, jucaus ia Husky. Poti gasi ieftin ambele rase.

| RappMusicc explică (pentru Octa00):

Da-mi link cu Rottwiller ieftin, deasemena Husky!

| Octa00 a răspuns:

Din ce oras esti?

| RappMusicc explică (pentru Octa00):

Snagov! Ilfov (JUD.)

| Octa00 a răspuns:

Vrei de la vanzator privat (locatar ex.) sau de la profesionisti (firme specializate)?

| Octa00 a răspuns:

Am gasit un site, dar nu este livrare in Snagov doar in Bucuresti (cel mai aproape de Snagov). Sunt si Rottweileri si Husky.

| Octa00 a răspuns:

Site-ul este OLX.ro.Scrii in casuta ptr.cautare rasa care o vrei si iti va aparea.In stanga paginii este o rubrica unde completezi pretul (minim si maxim), locatia, vanzatorul, etc.

| RappMusicc explică (pentru Octa00):

Da dar ce inseamna L 1, 00? 1leu laughing)

| queenazalea a răspuns:

Daca am de ales dintre Husky si Rottweiller eu aleg Husky, INSAAA eu iti recomand un Labrador. daca mai ai frati, surori...membri mai multi sau mai mici al familiei Labradorul e cea mai buna alegere.E usor de dresat (daca stii cum, desigur), tolereaza usor copii (chiar si pe cei mai mici).Are nevoie de miscare. daca nu ai timp sa-l scoti tu la plimbare poti sa-l lasi in curte, daca e una mare.Este un caine intelegator, rabdator cu copii si nu isi va musca niciodata stapanul.Este loial.Si eu am avut un Labrador.dar a murit in urma unui accident. oricum sper ca te-am ajutat.winking

| RappMusicc explică (pentru queenazalea):

Imi pare rau de Labradorul tau sad! Imi poti spune daca e rau? Adica sa fie rau cu strainii ca asta vreau big grin! Din cate stiu nu e prea rau big grin! Cat costa? thinking

| queenazalea a răspuns (pentru RappMusicc):

Iti voi raspunde si la aceasta intrebare. Daca nu doresti labradorul, bunica mea are un ciobanesc german si unul carpatin.Amandoi latra cand aud poarta deschizandu-se iar cand vad ca e cineva de-al casei se opresc.De exemplu, mi-a povestit bunica.Vara trecuta, pe timp de noapte au venit hotii sa fure lemne si fier vechi, parca asa.Si au intrat prin spate(prin curtea din spate, ajungand direct langa tarcul animalelor). Cainii erau dezlegati, insa dormeau si cand au facut zgomot cainii au inceput sa latre, asta e logic.Si au "sarit" pe ei, in sensul ca s-au dat la ei sa-i muste.Atunci s-a trezit lumea, mai putin bunica, care era deja treaza...altfel cum doamne stia ce se intamplase?! Asa...pretul unui labarador variaza, depinde cu cat il vinde fiecare.Labradorul are o fire..echilibrata.Aceste patrupede sunt rareori distructive, agresive si hipersensibile.Sa stii ca labradorii nu se sperie usor cand se afla o situatie nesteptata DE EX:un incendiu. Labradorii vor latra atunci cand nu identifica sursa unui sunet dar, de obicei, sunt destul de tacuti. Din cauza faptului ca sunt foarte toleranti cu strainii, labradorii nu sunt niste caini de paza foarte buni, deci nu prea cred ca vrei unul.Insa este un caine perfect din celelalte puncte de vedere.Concluzia:Labradorul este bland, nu rau, rareori este agresiv. Daca vrei sa afli mai multe si despre ciobanesti(cei mentionati mai sus) germani si carpatini, spune-mi.Sigur iti va placea unul din acei caini, sunt buni de paza.winking

| vanesaandra a răspuns:

Eu as zice sa iei Husky Siberian.Pentru ca sunt mult mai blanzi ca Rottwilari si pentru ca Rottwilarul lar musca pe cainele mai batran pentru ca are instincte de lupta

| OnLyR a răspuns:

Husky Siberian nu rezista vara la caldura. Daca il scoti afara vara la o temperatura de 40 de grade celsius, el lesina.
Nici Rotweiller nu e prea okey, adica vreau sa spun ca el poate musca pe cineva...
Iti recomand labradorienii sau bulldogii francezi, sau mopsii; x Sunt draguti happy