| yuuli123 a întrebat:

Ieri mi-am luat 2 perusi ( un mascul si o femela ) si le e frica de mine ca de moartea..nu pot sa bag un deget in colivie ca se da cu capul de pereti si fuge prin toata cusca. si nici nu mananca nici apa nu bea. ce sa fac sa se obisnuiasca cu mine si sa stie unde e mancarea si apa?

Ms mult. dau funda celui mai bun raspuuuns big grin

Răspuns Câştigător
| larrii a răspuns:

Nu trebuie sa bagi mana in cusca chiar din prima zi de cand i-ai cumparat, trebuie sa se obisnuiasca cu, cusca, cu camera apoi cu tine. Dureaza cam o saptamana pana se acomodeaza, si in legatura cu mancarea si apa, tu pune-le acolo ca o gasesc singuri.

4 răspunsuri:
| Sup3rN0va a răspuns:

Da dar nici cand se vor obisnui cu tine si camera nu vei putea bag mana de fapt intodeauna se vor speria si e logic. Daca vrei cu adevarat sa se obisnuiasca cu tine sa vina pe mana, sa-l ti pe deget va trebui sa-i dai drumu din cusca si asa vor vedea lucrurile altfel fata de cum e in cusca.
Deci iti recomand sa-i ti cateva ore pe zi In prima zi 2 ore singuri i-ar apoi mai mult daca poti chiar si cateva ore sau jumate de zi.

| CastiCuMicrofon a răspuns:

Poi trebuie sa ii lasi sa se acomodeze cu noua lor locuitnta. Poti sa stai mai mult in preajma lor sa se obisnuiasca cu tine (in aceeasi camera).

| Andreea_Dinu_1995 a răspuns:

Pai nu trebuie. sa bagi degetelul din prima zi la ei.lasai sa se acomodeze. vorbeste cu ei.in legatura cu mancarea si apa tu pune-o acolo si or sa manance ei.

| ιoαηα a răspuns:

Asa a fost si la mine prima data... dar nu tebuie sa ii stresezii din prima... pana se obisnuiesc cu atmosfera si spatiul, este destul timpp asa ca. Asteaptawinking