| Åñdrëëå_Dëëå_1999_sV01 a întrebat:

Am doi perusi femela si mascul. De câteva zile nu mai mănâncă sau bea apă și doarme tot timpul. Credeți că are vreo boală? Nu l-a scos niciodată din colivie de când l-am luat(1 luna)

1 răspuns:
| A1l3e0x7i9a a răspuns:

Foarte rău ai făcut! Asta este cea mai mare greșeală făcută de cei ce își iau papagali, nu le oferă libertate. Nu contează cât de blând este oricum să întoarce singur în colivie dacă îi este foame. Libertatea și zborul sunt cele mai importante lucruri pentru o pasăre. Am și eu peruș și în prima săptămână deja zbura prin toată casa. Lăsând asta la o parte, da, acelea sunt semne de boală uite o listă cu ce ar mai trebui să urmărești la ei să îți dai seama cât de grav este :
– Respiraţie greoaie
– Balans accentuat al codiţei în sus şi în jos, mai mult decât de obicei
– Le curge nasul sau le curg ochii
– Penele de pe faţă se murdăresc, de la vomă şi seminţe nedigerate date afară
– Vomă
– Excremente colorate diferit sau prea apoase
– Ochi umflaţi
– Nu se mai pot ţine pe bară
– Stau zgribuliţi, cu penajul umflat
– Sunt lipsiţi de energie, nu se mai joacă, nu mai cântă.
Acum perușii sunt foarte sensibile și mof de la lucruri aparent banale deci chiar dacă nu mai prezintă alte și alte semne de boală, cele semnalate de tine sunt de ajuns încât să te facă să mergi fuga la veterinar. Cred că ar trebui să îi și desparți dacă doar unul este bolnav, că din mesajul tău nu prea am înțeles. Acum hai, ce mai stai și citești asta? Caută un veterinar. Sper să găsești unul bun și le doresc micuților multă sănătate (nu uita să le dai drumul).