| RazvanIlie a întrebat:

Mereu mi-am dorit sa cumpar o chitara electrica.Acum am posibilitatea si am nevoie de un sfat! Nu am avut niciodata tangenta cu muzica, alte instrumente+0 cunostinte in muzica,fiind primul meu instrument.V-as intreba daca este posibil sa invat de unul singur sa cant la ea uitandu-ma pe youtube, citind etc. Imi place foarte mult muzica rock si sunetele.
p.s: Am dexteritate si reflexe bune+memorie vizuala daca ajuta.
Multumesc!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Părerea mea este ca te complici mult cu chitară electrică, pentru un incepător cum esti tu ai nevoie de o chitară clasică din aceea de lemn, ca sa inveti notele, crezi tu ca doar uitîndu te pe youtube vei stii sa faci ce fac ăia? Păi ăia au invătat zeci de ani, de mici, au avut talent si aplecare inspre asa ceva, sunt convins ca ceea ce faci tu acum nu este decit un moft, o sa zdrăngănesti citeva zile o saptamînă la ea, si cind o sa vezi tu ca te dor degetele de la atita apăsat pe corzile alea, o dai incolo de chitară, sau o vinzi si la jumătate din pretul cu care ai luat o doar sa nu o mai vezi in casă. Instrumentele muzicale nu sunt jucării, nu poti invata la ele de pe o zi pe alta, daca ai bani, i ati profesor autorizat, care sa te invete la chitară, dar iarasi zic, daca nu ai talent plus ureche muzicală nu faci nimic, pentru ca cei care cîntă la chitară, cîntă si cu vocea, cum sunt Hrușcă, Seicaru, Socaciu, Alifantis, Gipsy Kings, aștia talente adevarate rarități, care se nasc odată la 1000 de ani, restul nu au voce, talent, deci gîndeste te daca merită niste zeci de ani de studiu, plus bani aruncati, ce vârstă ai?

| Mayhem666 a răspuns:

Da, poti invata si singur, doar uitandu-te pe youtube, dar un profesor de muzica sincer nu ar strica.

| Stefan_Robert_1990 a răspuns:

Salut am eu un profesor de muszica care face si meditatii moca

| RazvanIlie explică:

Am17 ani si nu am nevoie de voce ca sa fac solo-uri rock. urasc muzica clasica si nu imi place niciun tip de muzica ce necesita o chitara clasica.Am si un prieten care a invatat singur pian si chitara fara profesor sau note si nu iti trebuie talent ci doar placere pentru ceea ce faci si auzi...