| Popmusic a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu muzica, cu instrumente. M-am apucat in iarna de chitara acustica, numai ca eu voiam sa invat melodii rock gen Metallica, Ac Dc, Guns N Roses, Red Hot Chilli Peppers, etc. Si am resuit sa invat happy. Imi place sa cant la chitara, iubesc sa cant la chitara. Am o cunostiinta care canta la chitara bass. Mi-a imprumutat chitara si am invatat si cate ceva la chitara bass. Si m-a incantat si asta. Am vizionat mai multi tobosari, si, gasesc acest instrument unul pe care te poti descarca. Cat de greu e sa inveti sa canti la tobe? La chitara am invatat de unul singur, cu lectii de pe youtube. Despre tobe nu stiu aproape nimic. E compusa dintr-un set. Si stiu ca fiecare toba are cate un nume. Eu stiu numele lor. Si nu le-am gasit nicaieri pe internet laughing. Puteti sa-mi dati un site ca sa pot invata cate ceva despre tobe? ( PS : nu am tobe ) Multumesc!

5 răspunsuri:
| Popmusic explică:

Eu nu stiu numele lor *

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Păi toată treaba e formată din toba mare, toba mică, tom-tomuri, timpane şi cinele.
Uite o schemă:
http://i.imgur.com/360Vi.jpg
Cam atât ştiu şi eu din ce mi-a mai zis şi mie o prietenă care face tobe.

| Raynn a răspuns:

Daca iubesti sa canti la chitara de ce vrei sa schimbi?

Nu e chiar asa de greu cu tobele, exercitiu la greu sa iti intre in mana niste ritmuri basic pe care le repeti la nesfarsit pana cand bagi niste filluri. Mai usor de improvizat totusi, in comparatie cu chitara, nu iti trebuie teorie muzicala. Atata timp cat nu vrei sa faci cine stie ce lucruri foarte grele painkiller intr-o style, nu iti fa griji.

Incearca pe youtube sa cauti lessonuri, cobus am auzit ca e un mare baterist pe youtube. Vezi daca are lectii.

| Popmusic explică (pentru Raynn):

Nu vreau sa schimb. La chitara continui. Dar vreau sa incerc mai multe happy Multumesc!

| JoanJett a răspuns:

Daca ai ritm e destul de simplu. Si eu vreau sa ma apuc de la toamna :). Intra pe youtube http://www.youtube.com/......ttp?/watch Sunt videouri care iti explica cum sa canti, te invata pe note si o data cam la 2 saptamani apare un video nou. Cel pe care ti l-am trimis este primul si acum trebuie sa apara al 9 -lea video. Eu am invatat destul de multe de la vidourile acestea. Site-uri unde poti invata despre ele nu stiu, dar in videoul 8 iti prezinta tot setul ( pe engleza...).