| anonim_4396 a întrebat:

Stiti exact cate vaccinuri i se fac unui caine daca il iau de la sase saptamani?

Răspuns Câştigător
| cdu92 a răspuns:

Eu am cumparat 2 catelusi, rase diferite: Rottweiler(talie mare) si Yorkshire(talie mica). Ambii i-am luat la 6 saptamani si le-am facut primul vaccin atunci.Al doilea le-am facut la 8 saptamani, apoi la 10 si la 12 saptamani. Urmatorul il vor face peste 1 an.Nu stiu daca exista vreo schema dupa care se ghideaza medicul veterinar...Vad ca la mine a procedat la fel la ambele rase chiar daca sunt foarte diferite.

| RedNose a răspuns (pentru cdu92):

Eu stiu ca asta e schema pe care o face orice veterinar. Probabil ca, la 3 luni le-a facut si vaccinul antirabic pe langa cel polivalent, de obicei, cel antirabic se face la 3 luni doar daca te grabesti sa iesi cu el din tara, daca nu normal se face la 6 luni. Oricum ar fi, nu e nici o problema.

5 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Depinde de fiecare schema de vaccinare pe care o alege medicul, de obicei, se face primul la 6 saptamani apoi din 2 in 2 saptamani pana la 3 luni, dupa la 6 luni, apoi din an in an. Inainte de primul vaccin se deparaziteaza puiul, a mea a avut doua deparazitari, dar nu am acum carnetul in fata sa-ti zic la ce interval.

| OoBunnyoO a răspuns:

Poti intreba la veterinar, el stie sigur.

| viotedy a răspuns:

6-9-12 saptamani si apoi la 6 luni.

| ioanahd1 a răspuns:

Buna! Se face la 6 saptamani, la 3 luni, la 6 luni si mai departe nu mai stiulaughing, dar dupa ce ii vaccinul veterinarul iti v-a spune cand trebuie facut urmatorul. Nu ai cum sa stii exact pentru ca nu stii cat traieste.
Sper ca te-am ajutat happy