| Abstract123456 a întrebat:

sunt un pescar amator. pana acum am pescuit doar cu bat si nu am probleme.insa acum mi-am luat o lanseta la 2, 70 m cu mulineta. dar nu stiu cum sa pescuiesc cu ea. dupa ce o arunc in apa.se pune piedica la mulineta? sau cum se face.as vrea sa stiu si eu cum sa fac cand arunc lanseta in apa si cum fac cand scot pestele... dau funda multumesc

Răspuns Câştigător
| yiulius a răspuns:

Foarte simplu mai inati pregatesti undita pui momeala si restul ce mai vrei sa pui dai peste cap inelul acela de fier dar in timpul acesta tii cu degetu firul pentru a nu se derula firul arunci dupa dai inelu inapoi tragi putin firu cu mulineta pentru a struni un pic firul asezi undita la mal si ii pui un semn ceva o pluta mica (eu mai pun un bulgaras de noroi) la capatul lansetei pentru a vedea cand trage pestele astepti si cand vezi ca se misca bila de noroi(sau ce ai pus) smuncesti un pic firul si il tragi la mal ai grija ca in timp ce tragi pestele sa fie firul mereu strunit ca sa nu iasa pestele din ac spop la pescuit FUNDA?