| GoguDeFer a întrebat:

Salut fratilor.

Pai. m-am apucat de pescuit recent si pe lacul asta unde pescuiesc eu cu undita, nu prea sunt pesti si m-am gandit sa dau la lanseta. Problema este urmatoarea.
Cum montez o lanseta? Adica am lanseta facuta cu mulineta si nylon pe ea doar ca nu stiu unde si cum sa pun plumbul, si daca trebuie pluta, si cum sa o pun pe nylon.
Aveti ceva tutoriale video? Funda, desigur.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Gogule, ansamblul de la capatul gutei, cuprinzand acele, plumbul si altele se numeste forfac. Acesta se prinde de fir cu o agrafa, niciodata nu se leaga acele si plumbii direct pe fir, decat sa faci asta mai bine stai acasa. Acest forfac trebuie sa fie adecvat felului de pescuit, speciei si dimensiunii anticipate a pestilor vizati si lacului, vremii, anotimpului, etc. Nu e de mirare ca exista nenumarate tipuri de forfac, eu nu stau sa ti le descriu, dar ti-am dat termenul, tu nu ai decat sa faci cautare dupa cuvantul ''forfac''.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bine este sa "vanezi" un pescar, cine sa te invete practic la primii pasi. happy