| dextter a întrebat:

vreau sa imi iau un pet, si nu stiu ce sa aleg intre hamster si perus, care ar fi mai bun, msi.

6 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Depinde de gusturile tale,eu ti-as recomanda un papagal,canta,este dragut,se ataseaza mai mult de stapan decat un hamster,traieste mult mai mult decat rozatoarele plus ca excrementele lor nu miros. Daca ai rabdare,poti sa-l imblanzesti sau poti sa-l cumperi deja imblanzit,o sa vina la tine, o sa manance din mana ta, etc.Iti zic din propria experienta, eu am doi perusi! sper ca te-am ajutat.Mult succes

| Samarra a răspuns:

Buna, eu am in acest moment 8 animale in casa : un Dog German (caine), o Norvegiana de Padure (pisica), o Europeana (pisica maidaneza), un Perus, doua Cinteze Zebrate Australiene (sunt niste pasarele micute), un Hamster Sirian si un Porcusor de Guineea. Iti recomand sa-ti iei un Perus Mascul deoarece exista posibilitatea sa iti vorbeasca sunt foarte jucausi (bineinteles daca-l inveti) si foarte inteligenti. Hamsterul nu se merita deoarece iti va mirosii foarteeee urat, curatenie la fiecare 7 zile, o mie de feluri de mancare si e mult mai costisitor decat un perus. Alege Perusul si nu vei regreta! Bafta :*

| ViseColoratee a răspuns:

Heeeyhappy

Eu iti recomand un hamsterwinking Am avut si hamster si perus si mi s-au parut mult mai 'buni' hamsterii din toate punctele de vedere.
Costa si mai putin (eu mi-am luat un hamster cu 5 leilaughinglove struck), sunt mai usor de ingrijitlove struck, nu fac zgomot ( decat daca nu le dai ceva sa roada si musca din gratiile custiilaughing - cazul meulaughing ) si sunt muult mai dragalasi, blanzi, te poti juca cu ei. Rareori mai gasesti cate un perus sociabil. Adevarat ca si atunci cand il gasesti.love struck
Eu am nimerit unul din 5laughing Ceilalti stateau in cusca si se speriau de fiecare data cand apropiam manasad.

Acum depinde.Tu alege ce iti dicteaza inimawinking.Du-te intr-un Pet shop si o sa simti acolo alegerea potrivita, eu ti-am zis doar parerea mea si ce as face eutongue

Sper ca ti-am fost de foloshappylove struck:*:*

| ღdeeღ a răspuns:

Buna! eu te sfatuiesc sa iti iei un hamster deoarece te poti juca cu el, il poti dresa si ii poti cumpara accesorii amuzantewinking (bila in care il bagi si ii poti da drumul prin casa) Pe langa asta, un perus nu face prea multe si nu prea ai ce sa faci cu el. In plus, perusii sunt animale care se imbolnavesc repede, deci daca te atasezi de el, probabil o sa iti para rau daca va muri in scurt timp dupa cumparare. Sper sa iei in considerare sfatul meu, avand in vedere ca am avut si un hamster, si un perus happy

| Gumitzza5 a răspuns:

Hamsterul e mic si dragalasi dar nu face prea multe.Iti recomand un perus(am avut si eu).Au muritsad mi-au ramas in suflet. Am avut un baiat si o fata (deoarece 1 singur nu rezista si moare de singuratate). Pe fata am invatat-o sa-si rosteasca numele. Dupa ceva timp le dadeam drumu prin casa, s-au obisnuit cu mine, le intindeam mana si se asezau pe eahappy. Sfat: daca iti iei perusi fereste-i de baie! pT ca sunt multi microbi si degusta sapunul mor foarte repede!

| anto22 a răspuns:

Eu am o frumusete de papagal, daca vrei cel mai indicat este papagalul si OBLIGATORIU SA IL IEI DE MIC 2-3 luni daca e trecut de 3 luni e foarte greu de dresat hamsterul miroase ingrozitor iar in anumite perioade emite un miros urat!