| Bogdan_9316 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un hamster. Dar nu stiu ce hamster sa aleg, hamster sirian sau hamster pitic? plus de asta am o cusca destul de mare... iar din ce am inteles hamsterul e teritorial...

Voi ce zice-ti?
Fundita!

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Voi ce ziceti*
Hamster pitic.

| Kriss96 a răspuns:

Am avut hamsteri, deci te pot ajuta cu orice ai nevoie.
Am sa incep cu spatiul pentru hamster. Este foarte bine ca ai o cusca mare, banuiesc ca este speciala pentru hamsteri. Insa marimea custii nu trebuie aleasa in functie de marimea animalutului. Chiar si un hamster pitic are nevoie de o cusca mare. Inaltimea nu prea conteaza (ajung si 30 de cm), dar latimea si lungimea ar trebui sa aiba macar 50 cm. Masurile acestea se aplica si la Sirieni pentru ca sunt foarte lenesi si nu au nevoie de un spatiu mai mare decat al unui Pitic. Piticii sunt mult mai activi.
In legatura cu hamster Pitic vs Sirian o sa-ti fac o lista cu principalele deosebiri. Eu persona as alege Piticul.
1. Un Pitic este mai mic happy Ajunge la 10-12 cm, pe cand un Sirian poate avea chiar si 15-17. O diferenta destul de maricica. Sa nu uitam de Roborovski (tot din categoria Pitici) care e o exceptie pentru ca ajunge doar la 4-5 cm. Dar nu iti lua asa ceva in niciun caz! Nu o sa-l poti prinde mai deloc! E foarte mic, extrem de energic, timid si eu personal mi-as lua unul doar daca as fi foarte ocupata si nu as avea timp pentru el decat ca sa-i dau mancare si apa.
2. Cu un Pitic te distrezi copios, pe Sirian trebuie sa-l verifici daca nu cumva a murit.
Acum lasand gluma la o parte, ce am zis mai sus e partial adevarat. Sirianul este foarte lenes. Doarme si mananca. In concluzie nu o sa te poti juca cu el. Toti hamsterii sunt nocturni. Insa Sirianul e atat de nocturn incat ar trebui sa stai treaz dupa 12-1 noaptea cand devine putin activ si se da in rotita sau se joaca cu jucarelele. Piticul este avtic chiar si in timpul zilei. E adevarat ca nu mult, dar il poti prinde dornic de joaca destul de des. Iar cand incepe sa se lase seara devine si mai activ. In plus Piticul este foarte simpatic si haios.
3. Sirianul este solitar. Sub nicio forma nu-i poti aduce un prietenas, fie el si din aceeasi specie. Se vor bate pana cand unul moare. Chiar si cu imperecheatul este foarte greu.
La Pitici depinde. Nu zic ca sunt extrem de prietenosi cu alti Pitici, dar ai ceva sanse. Ideal este sa iei 2 in aceeasi zi, de la acelasi magazin, de aceeasi varsta si sa fi stat impreuna. Intr-un cuvant trebuie sa fie musai fratiori. Si in harmalaia din bine cunoscutele custi din pet-shop este posibil sa iti greseasca si sexul! Daramite sa fie fratiori. Deci in privinta asta si Piticul si Sirianul sunt destul de neprietenosi cu alti hamsteri.
4. Cu exceptia lui Roborovski care poate trai chiar si 3 ani, Piticii traiesc in mod normal in jur de 2 ani. Sirienii traiesc 3-4. Pot ajunge si la 5.
Cam astea ar fi principalele deosebiri. In rest sunt la fel. Decizia iti apartine. Daca sti ca nu ai cine stie ce timp, sau esti activ mai mult noaptea si nici nu vrei sa suferi dupa el prea curand ia un Sirian. Daca vrei un animalut micut, dragalas si jucaus ia un Pitic. Totusi mi se pare ca traieste prea putin.

| BizuBVBArmy a răspuns:

Eu am avut hamster sirian. iti recomand sa nu iei doi sirieni pentru ca se vor bate, sunt foarte activi sia adora sa se dea in rotita *acum depinde de fiecare hamster) iti recomand hamsteri Sirieni

| Ady_Daniel_1990 a răspuns:

Sirian pentru ca traieste mai mult

| LotCh a răspuns:

Hamsterul sirian e potrivit pentru tine si are o viata mai lunga. Funda plzz.