| generator3 a întrebat:

Vreau sa pescuiesc dar nu prea stiu cum se face linia.
am undita oxygen supremacy bolognese 5005 din fibra de carbon (pe ea scrie C.W:15-25g si nu stiu ce inseamna ) si mulineta EFB3000.
Dupa cum vedeti in poza am pus o pluta(15 g) 1 plumb (10 g) si un ac mic.Este bine cum am facut sau trebuie sa fac ceva? Sunt incepator la pescuit happy

3 răspunsuri:
| Ady321 a răspuns:

Depinde la ce specie de peste vrei sa dai. Atat batul cat si mulineta sunt bune pentru aproape toate tipurile de monturi. Acel 15-25 g inscriptionat pe bat indica greutatea maxima cu care poti sa lansezi (actiunea). Montura facuta de tine este foarte grea. La pluta este indicat ca monturile sa fie cat mai fine si usoare.Ai nevoie de o pluta de 1-2 g prinsa cu varnish pe fir, alica de plumb si carlige nu foarte mari. Asta ar fi o montura simpla de pluta... Recomand un fir monofilament intre 0.10 mm si 0.18 mm grosime pentru pluta. Acum depinde de tine cu ce momeala vrei sa dai si dupa de pesti. Daca ai intrebari lasa-le aici si o sa iti raspund. Sper ca te-am ajutat cat de cat.

| generator3 explică (pentru Ady321):

Eu am experienta 0 adica nici macar nu am prins nici un peste mic.Dau cu cukk halcsali(sunt niste boabe de porumb in usturoi) dar tot nu prind nimica si nu stiu de ce.Ma duc astazi sa iau o pluta de 2 grame si niste bile de plumb.