| iustinul78 a întrebat:

Vreau un caine din rasa amstaff este legal sa detin unul daca am 16 ani?
Am auzit ca trebuie trecut la politie si vreau sa stiu daca o pot face cu varsta pe care o am.
Daca nu pot, de exemplu:poate tata sa il inregistreze si sa il scot eu la plimbare si toate astea?
Va rog sa ma ajutati!
DAU FUNDA!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poti detine si poti iesi cu el, avand in vedere ca aceasta rasa nu este trecuta in categoria cainilor periculosi sau agresivi, conform OUG nr. 55 din 30 aprilie 2002, republicată in 2014,
privind regimul de deţinere al câinilor periculoşi sau agresivi
  "ART.1.În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, prin câini periculoşi se înţelege câinii aparţinând următoarelor rase, grupate în două categorii, după cum urmează:
  a) categoria I: câinii de luptă şi de atac, asimilaţi prin caracterele morfologice cu câini de tipul Pit Bull, Boerbull, Bandog şi metişii lor;
  b) categoria a II-a: câinii din rasele American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobănesc Caucazian, Cane Corso şi metişii lor.
  ART.2.(1) Prin câini agresivi se înţelege:
a) orice câine care, fără să fie provocat, muşcă sau atacă persoane ori animale domestice în locuri publice sau private;
b) orice câine care participă la lupte între câini sau care a fost antrenat în acest scop."

| najsia a răspuns (pentru Ioandelasal):

Amstaff ar insemna American Staffordshire Terrier, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru najsia):

Nu sunt in tema, nu m-au interesat cainii.
Daca este asa atunci, pentru a detine sau plimba cainele respectiv, persoana trebuie sa aiba 18 ani, altfel va fi amendat.

| iustinul78 explică (pentru najsia):

Da

| GabyT10 a răspuns:

Detin caine din grupa 2 de agresivitate, cunosc bine legea. Tatal tau il poate inregistra in RECS pe numele lui, dupa il va inregistra la politie.Nu ai voie sa-l plimbi daca nu esti propietarul lui, sau nu daca nu esti major, daca te legitimeaza politia iti vei lua amenda.Trebuie sa fi major ca in cazul in care cainele ataca sau musca pe cineva, tu sa poti raspunde in fata legii.Pe strada stapanul trebuie sa-l plimbe cu botnita si evident sa aiba la el actele (in caz ca va fi necesar sa le arate politiei). Depinde si de politia care te opreste, multi nu sunt asa rai, dar daca nimeresti unul "bun" la suflet, te amendeaza.Cu toate ca baiatul meu nu este agresiv (am maidanez mai agresiv decat el de 1000 de ori), trebuie sa respect legea si sa-l chinui plimbandu-l cu botnita (uraste botnita sad ).Ce pot spune, multa bafta daca-l plimbi tu si dai de politie. Sper sa iti fie de folos raspunsul meu happy.

| najsia a răspuns:

Nu este voie sa detii un caine din rasa amstaff sau din alte rase considerate agresive daca ai sub 18 ani. Si presupun ca trebuie inregistrat la politie de proprietarul acestuia de peste 18 ani. Nu cred ca este voie sa il plimbi tu, daca ai doar 16 ani. Si cainele trebuie tinut in botnita cand este scos la plimbare. Sper ca te-am ajutat cu ceva.

| Cosmin761 a răspuns:

Da, trebuie inregistrat la politie de un adult iar dupa daca proprietarul decide ca poți sa ai grija de el sau sa il plimbi pe afara este complet legal.

FUNDA?