| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa cumpar un caine husky, dar nu ma prea pricep cum ar trebui sa il cresc, vreau sa imi spuna cineva ce sa cumpar, Baiat sau Fata? Si de ce?
Vreau sa il cumpar de pui, mai am un caine, un metis de Jack Russel Negru in varsta de 4 ani pe care il cheama Blechi, practic face ce vrea el, nu a fost dresat, este agresiv, este jucaus, l-am invatat sa muste, este arogant, se considera superior, daca eu sunt langa el, atunci asculta numai de mine si ignora pe oricine, plus ca prinde un tupeu teribil cand sunt langa el, dar cand nu sunt langa el atunci asculta de bunicii mei, deci vreau sa imi spuneti cum sa fac? Imi doresc foarte mult un husky, am 20 de ani si am cam inceput sa am un stil de viata sedentar, consider ca m-ar dezmorti un husky. Cu celalalt caine ies cand si cand, este de talie mica si nebun, eu fiind ditamai omul nu prea imi place sa stau de el, deci vreau sa imi raspundeti va rog, insa va rog sa cititi tot ce am scris nu vreau un raspuns in trecere, va rog.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Cel mai indicat este sa cumperi dintr-o canisa serioasa(nu premium,kris, fantasy, mercador, tocmai, site-uri precum caini-de-vanzare.ro,petshop-uri,coltul strazii sau targ), cauti intotdeauna canise ce nu cresc mai mult de 2-3 rase. De prin targ, mercador, coltul strazii pretul porneste de la 200lei si poti sa risti sa-ti iei un metis sau sa fie bolnav. Pretul unui pui de canisa porneste de la 200euro, dar ai certitudinea ca e 100%pur(pedigree-ul iti dovedeste),sanatos si de calitate.
Daca sa-ti iei femela sau mascul e alegerea ta:
Mascul:
-se usureaza la fiecare roata, stalp
-daca vede o femela te lasa acolo unde esti
-uneori, mai are tendinte sa faca prostioare cu tine(cu piciorul tau sau ce prinde), nu stiu daca toti cainii fac asta, etc.
Femela:
-mai docile
-mai iubitoare
-ma protective
-nu-ti da batai de cap decat cam 3 saptamani din 6 in 6 luni(nu e fix, poate sa treaca si 8 luni) cand e in calduri, dar daca o sterilizezi scapi de sangerare si de agitatie.

Puiul trebuie luat de langa mama de la minim 6 saptamani, dar eu zic ca 8 saptamani este cel mai bine, pana la varsta aceasta este important sa stea cu mama fiindca e o parte din socilizarea lui.
De la 6 saptamani incep deparazitarile si vaccinurile, iar pana la terminarea schemei de vaccinare nu ai voie sa scoti catelul afara, ultimul vaccin se face cam la 3 luni+ inca 7-10zile pentru a se imuniza catelul.
ALIMENTATIE:
-doar hrana superpremium(acana,orijen, belcando), daca nu ai buget mare poti cumpara BOSCH, o hrana premium, dar buna. PEDIGREE este cea mai proasta hrana pentru caini.
-e bine macar pana pe la 8-9 luni sa ii dai hrana superpremium, sa aiba un start bun, apoi poti sa treci pe BOSCH, chow-chow(hrana premium)
-daca doresti sa-i dai si mancare gatita eu zic sa ii dai dupa 8-9luni,dar zic ca e mult mai bine cu boabe fiindca esti mai comod; cat e pui mananca mai putin dar cand o creste in fiecare zi trebuie sa-i faci oala lui cu mancare ca nu are voie tot ce mancam noi(ex: cartofi, ceapa)
-mancarea gatita poate fi: orez/arpacas(fiert) cu legume (morcov, radacini de telina, patrunjel, pastarnac, sfecla rosie, ardei capia, ardei gras etc) si carne pui(nu exces)/vita(cea mai buna)/curcan/cal/iepure, organe (vita cele mai bune) sau gaturi de pui; supa cu legume si carne/organe/gaturi de pui.
-schema de mese recomandate in functie de luni:
pui caine 2-3 luni = 4-5 mese pe zi
pui caine 4-5 luni = 3-4 mese pe zi
pui caine 5-6 luni = 3 mese pe zi
pui peste 6 luni = 3 mese pe zi
adulti = 2 – 1 mese pe zi,
-cand va mai creste(dupa 4 luni) poti incepe sa-i dai de cateva ori pe saptamana si oase de vita, de preferat stern, coaste, femur(nu trebuiesc fierte foarte mult fiindca se aschiaza, maxim 3-4minute daca nu esti sigur de unde cumperi ca boabe contine germeni sau ceva)
-sa nu-i dai niciodata oase de pui(exceptie fac gaturile)
-1-2 ori pe saptamana poti sa-i dai si cate un ou crud si/sau coaja de ou bine maruntita

-dupa 12 saptamani poti incepe sa-i administrezi vitamine 15 zile si cu 15 zile pauza(depinde cum iti recomanda doctorul, dar e bine asa)
-vitamine bune: Cafortan, K-9 complete growth, Pet-phos etc (primele 2 sunt cele mai bune)
Daca iti iei un pui dintr-o canisa crescatorul iti va spune tot ce tine de alimentatie si de vitamine.
DRESAJ:

Reguli:
1. RABDARE!
2. De obicei dresajul este bine sa fie inceput de la varsta frageda(cam la 2 luni),mai ales la cainii de talie mare care pot pune probleme cand va creste(cane corso,ciobanescul malinois, shar-pei, rottweiler, amstaff etc), dar poate incepe si pe la 6 luni(labrador,golden retriever,bichon etc). Normal educatia(cum poti sa-i mai spui predresajului) incepe de cand ajunge puiul in casa.

Corectat=in caz ca are lesa trebuie putin tras de ea(smucire usoara) si sa-i spui in acelasi timp nu-i voie,nu foarte tare incat sa-l doara,dar cat sa il scoti din starea respectiva(lesa trebuie prinsa de zgarda,nu ham),in caz ca va aflati afara sau certat apoi ignorat daca sunteti in casa. Cand face ce e bine(e linistit,este atent la tine etc.) trebuie recompensat.

Recompensa consta in: -hrana,dar ceva ce nu primeste in fiecare zi,sa fie ceva ce primeste decat cand este dresat(piept de pui,cascaval,crenvusti,biscuti pentru caini etc; ATENTIE! nu folositi recompensele speciale din comert fiind sunt unele care se lipesc de dinti,de cerul gurii provocandu-i cainelui un disconfort), jucarii (mingii,sfori cu noduri,jucarii de plus etc), mangaieri si vorbe "dulci" (trebuie sa existe mereu cand catelul a facut un lucru bun), in concluzie recompensa trebuie sa fie ceva dupa ce cainele este innebunit.
-la inceputul dresajului trebuie sa fie hrana si mangaieri,dupa ce catelul executa comenzile(daca nu perfect aproape perfect) se poate trece la jucarii sau doar mangaieri,trecerea trebuie facuta treptat.

-pentru inceput dresajul trebuie facut intr-un loc linistit, ferit de galagie, oameni, caini, abia dupa ce stie comenzile trebuie executate si in locuri zgomotoase sau aglomerate(gen parc).
3. Inceput:
-un lucru nu-l lasa in pat,asa va sti care e ordinea in ierarhie(cainii,la fel ca lupii,traiesc in haite,fiecare haita avand un sef,de care restul va asculta),catelul trebuie sa stie ca este in ierarhie ultimul, primul fiind tu si restul familiei.

-de fiecare data cand nu face ce nu are voie trebuie corectat(indiferent daca e pui sau adult), niciodata batut cu ziar, bat, lovit peste bot etc.
4. Comenzile pe care trebuie sa le stie orice caine, comanzile de baza sunt:
-nu e voie
-aici
-sezi
-asteapta
-mers la pas
-lasa
mai tarziu culcat si alte trucuri.
Primul lucru stimularea atentiei:
-strigi catelul pe nume(in felul asta isi invata si numele) la tine si ii dai recompensa, mergi usor inapoi il alimentezi intr-una(ti recompensa asa incat sa manance cate putin, dar sa nu o ia din prima) si ii spui "aici" cand el vine spre tine in timp ce tu te dai usor in spate(asa il inveti si comanda aici)
-recompensa o ti in dreptul capului catelului ca el sa nu sara sau sa se chinuie sa o ia.
Clipuri care te vor ajuta mai bine:
http://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
https://www.youtube.com/watch?v=09pzVlOuErE
https://www.youtube.com/watch?v=SVtX9hmvxiU
https://www.youtube.com/watch?v=y7P548puAF4

Succes!

p.s. eu nu te-as sfatui sa-ti iei caine atata timp cat jack russel-ul este in casa, fiindca vei avea parte de incaierari si noul catel la maturitate o sa-l faca franjuri daca se supara.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Patrick0Star a răspuns:

Poi e pacat de un husky sa nu fie dresat, asa ca incearca tu sa il dresezi. sau du-l unui dresor. Stiu ca acesti caini sunt mai sensibili, asa ca vara, daca stai intr-o zona calda, va trebui sa il lasi in casa, iar daca nu ma insel cam au probleme si cu ficatul.
Sa zicem ca iti iei un husky (de preferat femela daca esti baiat si viceversa). Tre' sa ii faci ff multe vaccinuri la inceput, apoi in fiecare an antirabic, deparazitari, etc. Trebuie sa fi dispus sa faci toate astea. Iar daca nu esti, poti adopta un metis, sunt mult mai rezistenti si te rasplatesc altfel pentru afectiune. Cea mai mare problema la husky, zic eu ca este blana. cand naparlesc(de 2 ori pe an) strangi foarte multa blana, deoarece au 3 straturi de par. Asa ca fi pregatit sa il periezi la greu. Iti recomand o perie cu dintii sub forma de grebla, asa e cel mai usor. Eu in locul tau as adopta un caine. Dar acum faci cum vrei. Sper ca am ajutat big grin