| Caty2000 a întrebat:

As vrea sa cumpar un caine pentru apartament. O sa aleg intre jack russel terrier, cocker spaniel si schnauzer pitic. Vreau sa imi povestiti ceva despre ei daca ii aveti.

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Eu am un Jack Russel Terrier, după mine sunt unii dintre cei mai drăguți câini, doar că pot să-ți zic că nu sunt prea buni pentru apartament. Adică poți să-i dresezi foarte repede (sunt foarte deștepți) doar că un Jack Russel plictisit e un Jack Russel foarte distructiv, așa că dacă nu o să îi dai suficientă atenție o să devină o pacoste. Trebuie să stai cam minim o oră pe zi cu ei pe afară să facă mișcare (nu să stai pe bancă și să-l ți în lesă lângă tine) iar dacă respecți regula asta și îi iei mereu câte o jucărie nouă sau ceva cu care să își ocupe timpul e cel mai bun și amuzant câine care poți să-l ai, dar cum ți-am zis, are nevoie de plimbare.
Uite-l pe al meu și uite ce fericiți sunt pe afară:
http://www.youtube.com/watch?v=7HY4Schr8vE&feature=youtu.be
Eu îți recomand un Jack Russel, sunt niște câini geniali, dar dacă ști că nu poți să-i oferi suficientă atenție mai bine ți-ai lua un Cocker Spaniel.
Dacă mai ai întrebări mă găsești și pe facebook:
www.facebook.com/Yodapuffy
Like dacă vrei să vezi mai multe clipuri și să afli mai multe informații despre căței în general.

| RedNose a răspuns (pentru FucktheSystem):

Catelul tau nu e jack russel terrier e un metis dragut(la bot aduce mai mult a chihuahua): catelul tau are parul putin mai lung, e mai mare ca talie, jack russel-ul in mare parte are culoarea alba si are cateva pete ceea ce catelul tau nu are, uite o poza in care sunt jack russel si unul chiar cu mai mult maro sa vezi ca tot nu seamna cu al tau(se vede prima data de pe par, ca al tau are parul putin mai lung): http://www.naturephoto-cz.com/photos/others/jack-russell-terrier-100292.jpg

Dupa mine iti poti lua un jack russel, dar daca nu esti o persoana activa iti recomand un cocker si eu sunt foarte draguti si la comportament dar si la aspet.

| FucktheSystem a răspuns (pentru RedNose):

Este corcitură, știu, dar este corcitură cu Jack Russel. Oricum, nu m-a deranjat niciodată asta, pentru că diferențele sunt doar la aspect și nu sunt cine știe ce (lipsa petelor, blana puțin mai lungă și forma ochilor), ca talie nu e mai mare, îți zic sigur, că are un prieten Jack Russel și sunt de aceeași mărime. Eu mereu îi zic că e Jack Russel pentru că se comportă exact ca unul și are niște instincte de vânătoare foarte bune. Nu mă deranjează că e corcitură dar ținând cont că diferă decât puțin la aspect eu mereu am zis că e Jack Russel.
Am vorbit și cu veterinarul și a zis că unul dintre părinți este clar Jack Russel iar celălalt probabil maidanez, nu se știe. Eu am găsit-o abandonată și mi-a plăcut de ea, după ceva timp am aflat că ar avea „gene de rasă".