| Apk_Alex_1999 a întrebat:

Vreau sa incep a spune ca am 16 ani.Acum 2 zile am achizitionat o rasa de caine amstaff de la un prieten(mai degraba este o catea amstaff). Catelusa are in jur de 7-8 luni.Este un caine pur, chiar daca nu am pedigree. Tatal si mama sa au pedigree si ..dea.Deci,prietenul care mi-a dat catelusa nu a avut timp deloc de ea.Adica,e asa de proasta catelusa,nu stie sa fac abslout nici o comanda,nici macar sa se JOACE.E de fire jucausa,dar am luat o jucarie din aia de guma cu sfori la capat care chitaie si se sperie de ea. Vreau sa mentionez ca prietenul meu a batut-o si... cand ies cu ea pe strada si vrea sa puna cineva mana pe ea, in loc sa fie mai sigura pe ea, se da in spate speriata.E foarte speriata.Asa,deci vreau sa stiu cum pot s-o fac sigura pe ea,vreau sa o invat cum sa se joace, dar nu stiu cum. Vreau sa fie o catelusa cat de cat invatata, nu una bleaga doar de forma. Ofer funda! Multumesc!

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Educatia unui caine incepe cu primele 2 luni cand se afla printre fratii si mama lui. Invata de la ei lucruri f importante. Apoi sunt pasi recomandati pentru fiecare perioada in parte care daca nu s-au facut cum trebuie cainele a pierdut sansa de a dobandi anumite lucruri. Vezi site-uri de la specialisti nu dupa ureche si din imaginatia unora. Sunt pasionati care ofera sprijin, trebuie doar sa citesti unde trebuie. Fa o sinteza si adapteaza de aici ceea ce se potrivaste la situatia ta. https://liviabonarov.files.wordpress.com/......umator.pdf

| Apk_Alex_1999 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu vad cu ce m-ar putea ajuta asta, am cerut un sfat, nu sa-mi spui ca nu mai exista cale.Am un prieten care are tot amstaff si l-a dresat la varsta de 2 ani, nu ca nu se poate