| GuessWho_8607 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un caine Chow Chow. Stau in Brasov, spuneti-mi si mie de unde as putea sa cumpar unu si cam cat ar costa. Nu conteaza ca nu e in apropiera Brasovului.

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Inainte de a-ti cumpara un asemenea caine superb, citeste cele de mai jos:

Istoric şi origine
Istoria rasei Chow-Chow se întinde pe parcursul a cel puţin 2000 de ani. Originea este undeva în Mongolia şi Tibet. Unii istorici speculează faptul că Chow-Chow-ul "s-a născut" la Cercul Polar, după care a migrat în Mongolia, Siberia şi China.
În China acest câine, datorită faptului că era capabil de a supravieţui climei reci, a fost folosit pentru paza gospodăriei, frumuseţe cât şi pentru asigurarea necesarului de …carne şi blană.
Caracteristic acestei rase este faptul că Chow-Chow-ul este unul din cei mai vechi câini din lume, recunoscut pentru aspectul său pufos, faţă cutată şi limba neagră.
Ca şi o concluzie asupra rasei putem vorbi despre un câine frumos, iubitor, curat, aristocratic, inteligent, misterios şi circumspect. Să nu uităm şi de calităţile native faţă de paza familiei şi a spaţiului în care trăieşte.
Adoptarea unui câine Chow-Chow nu este recomandată a se face dintr-un pet-shop sau dintr-un loc unde părinţii şi rudele apropiate nu pot fi identificate (puii fără pedigree/actul de origine). Este indicată achiziţionarea căţelului dintr-o canisă cu o bună reputaţie.
Chow-Chow.ro se vrea un site care să răspundă la întrebările şi necunoscutele legate de acestă rasă.

Aspect exterior
Cele doua trasaturi distincte ale rasei Chow-Chow sunt limba, care este de culoare albastra si forma aproape dreapta a picioarelor, fapt ce duce la mersul sau usor saltat si rigid. Culoare blanii este de obicei roscata, neagra, albastra sau crem dar in unele cazuri foarte rare ea poate fi alba sau gri. Blana poate avea nuante diferite ale aceleiasi culori dar niciodata nu va fi patata. Urechile sunt mici si rotunde iar in spatele gatului este un guler care ii da un aspect leonin. Capul este puternic avand craniul plat. Botul este scurt si gros, niciodata alungit, nasul este de culoare neagra. Pieptul este adanc si putenic iar zona dorsala este scurta si puternica. Coada este acoperita cu blana deasa si este purtata pe spate.

Personalitate
Chow Chow este cunoscut pentru personalitatea puternica si vointa de fier si nu apreciaza o atentie exagerata. Chow Chow-ul este distant, retras si sedentar, cu o reputatie de caine agresiv nu intotdeauna atribuita pe buna dreptate. Daca este crescut impreuna cu alte animale, acesta va putea socializa cu ele cand va fi adult. Din nefericire, un numar mic de exemplare crescute necorespunzator si nesocializate au alterat reputatia rasei. Fiind o rasa dominanta, Chow-Chow-ul are nevoie de un stapan dominant care trebuie sa-i implementeza o serie de reguli inca de mic. Ca si membrul al familiei, Chow Chow-ul este un caine afectuos si devotat, dar nu si fata de straini. Datorita naturii sale protective, Chow Chow-ul poate fi neprietenos sau chiar agresiv fata de persoanele necunoscute. Prefera sa fie singurul caine al casei si frecvent, dezvolta o legatura puternica cu unul dintre membrii familiei. Chow Chow-ul nu este o alegere prea buna pentru familiile cu copii mici, intrucat rasa nu prea tolereaza poznele copiilor.

Probleme de sanatate
Cainii din rasa Chow-Chow sunt predispusi la displazie de sold, prin urmare se va avea in vedere de catre stapan aceasta problema. Deasemenea, acesti cainii pot suferi de o iritatie a ochilor in general provocata in urma dezvoltarii neadecvate a pleoapelor. Aceasta poate fi corectata chirurgical, nefiind o interventie dificila. In afara de aceste probleme, Chow-Chow-ul are o stare de sanatate foarte buna.

Scrie chow chow brasov si vei gasi informatii...

11 răspunsuri:
| vikloth a răspuns:

Intre 200 si 300 de euro. a luat un prieten cu 200 dar dupa negocieri
de unde sa-ti iei nu pot sa iti spun ca esu sunt din craiova.
posteaza si u pe mai multe site-uri si cauta pe forumuri de genu craiovaforum.ro (aici sigur gasesti) dar tr sa ii in ceva sa-l iei
sper ca ti-am fost de folos

| GuessWho_8607 explică:

@elena, primul lucru pe care l-am facut inainte sa ma hotarasc sa-mi cumpar un asemenea caine, a fost sa ma documentez despre el. oricum, mersi...

| magdaf a răspuns:

Vand catelusi CHOW-CHOW superbi, un mascul si o femela maro care la maturitate vor fi crem. Sunt deparazitati, au carnete de sanatate si vaccinuri la zi, sanatosi, prietenosi, jucausi, energici. Alege cea mai potrivita rasa, cainii Chow-Chow sunt foarte buni de paza, perfecti pentru familie, iubitori, destepti si un poseda un look de invidiat. Pret 230 euro negociabil. Tel. 0724793720 sau 0721938461.

| magdaf a răspuns:

Vand catelusi CHOW-CHOW superbi, un mascul si o femela maro care la maturitate vor fi crem. Sunt deparazitati, au carnete de sanatate si vaccinuri la zi, sanatosi, prietenosi, jucausi, energici. Alege cea mai potrivita rasa, cainii Chow-Chow sunt foarte buni de paza, perfecti pentru familie, iubitori, destepti si un poseda un look de invidiat. Pret 230 euro negociabil. Tel. 0724793720 sau 0721938461.

| gr33c3 a răspuns:

Sa nu te grabesti sa cumperi deoarece:
Am cumparat si eu in prima cu 150 E parca acum vreo 2 ani si am fost pacalit! Era corcit cu un maidanez! Asigura-te ca limba e albastra complet pana sa il cumperi daca nu e inseamna ca nu e rasa pura! Funda?

| suzanateleanu a răspuns:

Buna.daca mai esti interesata am o fetita de 4 saptamani, neagra metis de chow chow si o dau in adoptie, tu nu trebuie decat sa o iubesti neconditionat si sa ai grija de ea..suzanateleanu
@yahoo.com

| Vlad_Revesz_1994 a răspuns:

Salut sunt din Brasov si vand chow chow...mai esti interesat?

| Vlad_Revesz_1994 a răspuns:

Astept raspund pe facebook intr-un mesaj

| d3ary2003 a răspuns:

Detin eu un catel chow chow daca te mai intereseaza la pretul de 700 ron cu carnet de sanatate este mascul de culoare neagra, vaccinuri efectuate plus deparazitari interne si externe la zi detalii la id d3ary2003

| tryn88 a răspuns:

Salut eu am un chow negru roscat, un catel minunat si ft jucaus.are 1 an si 8 luni.as dori sa-l vand deoarece nu prea am loc in curte pentru el si in curand o sa ma mut, iar el nu poate veni cu mine. daca e cineva interesat, costa 100eur neg.P.S. o vand doar pentru ca nu am unde sa o tin nu din alte motive!