| franta a întrebat:

Salut.Vreau sa va intreb daca o specie de papagaltongueerus.
Poate sa se invete sa vorbeasca?

Răspuns Câştigător
| darielle a răspuns:

Și eu am avut peruș, dar nu poate sad...
Doar cântă happy

| franta explică (pentru darielle):

Dar uite ce am gasit pe Zoolandtongueerusii nu sunt recunoscuti pentru abilitatile lor de vorbire si doar o mica parte a lor pot vorbi. Trebuie retinut ca doar masculii pot sa isi dezvolte aceasta capacitate, dar este destul de greu de inteles ce spun. Cu mare rabdare si partea omului, micul perus poate reusi sa imite cateva cuvinte sau cantecul altor apsari cu care convietuieste. Cuvantul cheie pentru acest lucru este repetitia.

5 răspunsuri:
| nimeniooda a răspuns:

Nu...din pacate

| StefanRadu5846825 a răspuns:

Un prieten de al meu are perus si a stat mama lui in fiecare zi cate o ora pe zi sa il invete. Din fericire acum papagalul vorbeste chiar foarte mult. Spune propozitii cum ar fi: Cine e frumosul meu? Salut Rares? Invata Rares! Ce pana mea? cam atat. Vorbesc foarte serios este perus si are cam 1 an. Multi nu o sa ma creada. Va dati seama ca nu pronunta foarte bine dar se intelege. Bafta! Funda?

| franta explică (pentru StefanRadu5846825):

Multumes pentru raspuns!

| miticleo a răspuns:

Nu