| hibrid112 a întrebat:

am o catelusa ciobanesc german de 6 luni. am invatat-o comenzi de ex sezi culcat etc dar e prietenoasa cu toata lumea. si sper pe viitor cand o creste sa fie doar cu mine asa si cu ceilalti rea. ca un caine de talia ei. Aveti idee ce se poate face pentru lucrul asta?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Toti isi dau cu parerea dar nu cunosc cainii.
Ea este un puiut, si e normal sa fie prietenoasa cu toti, cauta doar alintare si joaca, ca un copil, si asta e foarte normal.
Dupa ce o sa fie matura, ma refer dupa 1 an, 1 an jumtate o sa stie ce trebuie sa faca, un caine simte rautatea si te asigur ca nu o sa fie bland cu un om rau, de aceea se spune ca un caine este cel mai bun prieten al omului.
Lasa cainele sa fie bun cu cine crede ea ca merita si o sa vezi ca totul o sa fie bine, ai incredere in cainele tau si iubeste-o pentru ceea ce este, nu pentru ceea ce vrei tu sa fie, daca doreai doar paza, era mai indicat un spray paralizant, dar asa ai dorit si iubirea unui animal.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Naravul din fire n-are lecuire spune un vechi proverb romanesc.Se pare ca este valabil si in cazul cainilor care vor ramane blanzi orice le-ai face.

| Dyex a răspuns:

Toti o sa spuna ca nu e bine, da cam aceiasi situatie o am si eu...

| Pascu_Florin_2000 a răspuns:

Pai duo la un Dresor!