| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

Am un Bichon Maltese de 3 ani, femela. Acum aproximativ vreo 2 luni au umblat niste asistenti ai veterinarului sa faca vaccin cainilor din zona importiva parazitilor.Am 3 caini care au primit acest vaccin, dintre care unul este Bichon. Dupa cateva zile piciorul bichonului s-a umflat si schiopata iar dupa vreo 2 zile din zona unde primise vaccinul ii curgea mult sange.Am dus-o la veternar si a zis ca e din cauza contuziei si ca nu-i nimic si o sa ii dea cateva injectii.Totul a trecut pentru cateva zile dupa aia a inceput sa schioapete cu celalalt picior. A primit alt tratament pe cale orala dar a primit si vaccin sub piele. Cateaua s-a facut bine pentru doua zile.Dar acum are o umflatura pe abdomen langa pulpa stanga la vreo 1-2 cm distanta de vagin. Iarasi am carat-o la doctorita si acuma am primit un tratament pe cale orala. Luni trebuie sa o duc sa vedem daca umflatura se extinde caz in care e posibil sa aiba o tumoare si trebuie sa ii fac EKG.Acum intrebarile mele sunt: Dupa parerea voastra ce poate fi?( am citit pe net si nu are simptome pentru cancer mamar si nici pentru alte boli pe care le-am mai gasit). Si cat costa un EKG? Si am de gand sa ii dau pe langa medicamente si ceai de musetel sa se hidrateze bine; e in regula? Si dati-mi va rog alte idei ce as putea sa ii dau ca sa pot incetini sau sa fac umflatura sa dispara.Eu cred 99% ca toata boala asta a apratu din cauza primei injectii data de asisitenti dar veterinarul neaga asa ceva.Am nevoie de ajutorul si exerientele voastre pentru ca nu vreau sa car cainele non stop la veterninar.
P.S: Acea umflatura nu e moale e tare ca o bucata de muschi.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| karsivan a răspuns:

Cred ca ar fi fost bine sa intrebi dr. ce are cainele, parerea mea este ca vrea sa faca ecografie si nu EKG(asta este pentru inima). Si eu cred ca acea umflatura este doar o reactie a unui limfonodul de la prima injectie si nu tumoarea.Pe de alta parte este bine sa lasi dr. sa-i faca ecografie pentru ca se pot vedea toatea organele din abdomen, sfat fa-ti o lista cu intebarile pe care le ai si roaga medicul sa-ti raspunda la ele, sunt convinsa ca o va face. Sper ca in curind catelusul sa scape de probleme.

2 răspunsuri:
| Lavii007 a răspuns:

Cred ca e din cauza primei injectii

| Serree a răspuns:

In primul rand incearca sa schimbi medicul veterinar du-l lamai multi medici sa-si spuna parerea. Asa e cel mai bine. Daca spui ca a aparut dupa vaccin atunci este vina vaccinului.Subliniez du-l si la altii doctorii, poate diagnosticul nu este bun iar in acest caz dai banii degeaba si pierzi si mult timp.