| alexbombaster a întrebat:

Salutare,

Am un bichon maltez in varsta de un an si in ultimele 2 luni de zile are o problema la o labuta din fata.

Totul a inceput de cand a sarit de pe o masuta inalta de aproape 1 metru, de atunci are momente de tot schioapata.
Am fost la mai multi veterinari cu el, mi-au spus ca labuta nu este rupta, este ceva muscular. I-am facut la inceput 2 antiinflamatorii, isi revenise iar dupa 2 saptamani a inceput sa schioapete din nou. L-am mai lasat asa vreo cateva zile crezand ca poate isi revine insa parca tot mai rau mergea, asa ca l-am dus din nou la veterinar.

Veterinarul i-a mai facut un antiinflamator, isi revenise si astazi dupa 7 zile de atunci cainele a inceput sa schioapete iarasi.

Stie careva isi mai poate revine cainele din conditia asta?

Poate ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns la aceasta problema, cunoasteti pe cineva care a avut probleme asemanatoare cu cainele sau poate vreun medic veterinar pe aici care poate da niste sfaturi de folos.

Multumesc

Răspuns Câştigător
| LoverMusicDD a răspuns:

Maseaza-i labuta. Poate ii va mai calma durerea.Nu stiu eu prea multe despre ani.ale,dar oricum le iubesc.
Ai grija de cainele tau!(Este sensibil...)

| alexbombaster explică (pentru LoverMusicDD):

Mersi, il mases pe labuta aproape tot timpul, mai ales dimineata inainte sa iesim afara. De obicei dupa ce merge vreo 5 minute isi revine. Astazi de exemplu nu a mai schiopatat deloc si ieri jumatate de zi a mers in 3 labute. Sa speram ca isi va reveni in timp :/

Mersi oricum de raspuns!

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna. Are nevoie de calciu, si masaj cu unguent special. La catelusa mea ( care are 14 ani si s.a accidentat cam de 1 an la un picior, nu se vindeca foare greu) folosesc ostocicratant, il gasesti la veterinar, tot acolo si calciu, si o sa iti explice cantitatea dar si perioada in functie de kg cainelui si varsta lui.

| alexbombaster explică (pentru LaLaura):

Buna,

Mersi de sfat o sa dau o fuga pana la veterinar sa cumpar niste calciu, cred ca i-ar prinde bine.