| AlexandruRarly8383 a întrebat:

Salutare,am un câine antrenat pentru paza lup alsacian are vârsta de 5 ani și de vreo 4 zile se comporta ciudat m-am dus afara să mă așez pe șezlongul de afara da era el și să trezit ca ma auzit a început să mârâie foarte tare a venit la mine să mă miroasă in timpul ce mă mârâia s-a oprit oleacă după peste o ora m-am așezat pe șezlong și a venit și el sa stea cu mine ca de obicei și l-am întins din greșeală și să trezit începând să mârâie la mine foarte tare a 2 zi a venit la mine sa-i dau afecțiune după 2 mnt ce îl mângâiam începuse iar să mâraie am notat că vrea să fie lăsat în pace ce poate fi?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca ce-i faci tu il doare si trebuie sa te opresti, de aceea te marie si posibil chiar sa te muste, fiindca ce-i face ii provoaca durere.

| Eireann a răspuns:

E posibil sa aiba o problema de natura veterinara - dureri, etc. Vezi daca in rest se comporta normal (mananca, doarme suficient, etc), au intervenit schimbari in mediu care sa il streseze (schimbarea locuintei, persoane noi in casa, animale noi, etc).
Dar vetrinar in primul rand.

| Sophieka a răspuns:

Cheama veterinarul sau mergi cu el la veterinar...E o problema fizica sau psihica... Atentie ca poate ajunge sa te atace sau chiar omora.

| StoicAnalysis a răspuns:

De obicei cainii de paza/lupta au tendinta sa fie agresivi dupa ceva timp. O cunostinta de a mea, a avut un rottweiler de pui. Cand cainele avea 6 ani, acesta l-a atacat si l-a muscat de maxilar. Are si acum cicatricea pe fata.
Du-l la veterinar si vezi ce are.

| carevaescu a răspuns:

E ranit sau bolnav. Ar trebui sa te duci cu el la veterinar.

| andrei1s a răspuns:

E rănit sau bolnav

| sofi8omaga a răspuns:

Buna, nu cred ca are legatura cu antrenamentul lui de paza, cred ca e ranit sau il doare ceva, iar cand il intinzi cred ca toti cainii maraie(cei care nu sunt obisnuiti). Poate il duceti sa il consulte un veterinar?