| Bela18 a întrebat:

Buna am nevoie mare de ajutor am un labrador de 1 an si 6 luni, e mascul, astazi m-a marait, totul a pornit de la o joaca cu un servetel i-a ramas o bucatica mica in gura si s-a dus in cusca cand am vrut sa ii iau bucatica ma marait l-am certat si l-am cchemata afara dar nu avrut am incercat sa-l scot fortat de 4 ori dar nu a vrut maraia si latra mai mai sa muste,am inceput sa planga si sa vorbesc calm intr-un minut a iesit si a venit spre mine cu capul in jos si apoi a inceput sa ma linga si cauta joaca.Ce sa faca,imi e frica sa nu muste pe altcineva sau chiar pe mine, mentionez ca l-am lovit cu palma mai mult usor decat tare cand a gresit mai grav.Autati-ma va rog

Răspuns Câştigător
| eaglewatch01 a răspuns:

Fuge in cusca ptr.ca acolo e pe teritoriul lui.Ciinele de companie, daca stii sa-ti impui respectul in fata lui, te percepe ca pe seful haitei.Cind l-ai certat, cauta un loc sigur.Tu unde te simti mai in siguranta decit acasa? Daca iti iubesti animalul, cauta o carte despre cresterea si dresajul ciinilor, studiaz-o si sa vezi ce bine ai sa te intelegi cu labradorul tau.Trebuie sa-l inveti si citeva comenzi, elementare daca nu ai pretentii prea mari(concursuri, prezentari sau mai stiu eu ce).

6 răspunsuri:
| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Sall amice! Labradorul tau este mare, in ani de caine are 7 ani si putin, poate ca are momente cand vrea sa fie singur si el...nu il obliga sa iasa afara din cusca, nici unui caine nu ii place sa fie fortat si de asta certat s-au batut.(nu zic ca l-ai batut amintesc de palma usoara care iai dato)Servetelul acela l-a luat ca pe un dar de la tine si doarea sa vada cum e(pe bune li se intampla la toti, asafac cainii cand cresc)Uite de exemplu eu nu am putu sa ma bucur de un caine matur cel mult toti au supravietuit pana la 1 an sad Am avut pechinez. Funda? Crede-ma asa fac cainii la maturitate citeste si pe calculator caci se simt maturii si isi doresc ca sa fie lasati singuri, ca stapanul sa creada ca cainele lui este destul de responsabil!\Funda?

| Bela18 explică (pentru PяĬɔhĬηĐεℓ):

Al meu nu vrea lasat singur daca e singur face urat si cere atentie, vrea sa fie mereu in centrul atentie si eu i+am permis lucrul asta

| eaglewatch01 a răspuns:

Niciodata sa nu incerci sa iei mincarea ciinelui dupa ce i-ai oferit-o, daca nu l-ai invatat comanda lasa.Niciodata nu certi sau lovesti ciinele cind este in cusca lui.Ii incalci teritoriul si devine agresiv pentru ca il apara.NICIODATA nu faci treburile astea.

| Bela18 explică (pentru eaglewatch01):

Poi nu prea am cum sa nu il cert cand se duce in cusca pentru ca acolo fuge el cand face cate o prostie si stie ca e vinovat.Iar de comanda lasa nu l-am invatat dar pana ieri ma lasa sa ii iau din gura orice ce chestie ca el i-a orice prostie in gura sau mai gaseste alte oase si nu il las sa manance oase.

| eaglewatch01 a răspuns (pentru Bela18):

Fuge in cusca ptr.ca acolo e pe teritoriul lui.Ciinele de companie, daca stii sa-ti impui respectul in fata lui, te percepe ca pe seful haitei.Cind l-ai certat, cauta un loc sigur.Tu unde te simti mai in siguranta decit acasa? Daca iti iubesti animalul, cauta o carte despre cresterea si dresajul ciinilor, studiaz-o si sa vezi ce bine ai sa te intelegi cu labradorul tau.Trebuie sa-l inveti si citeva comenzi, elementare daca nu ai pretentii prea mari(concursuri, prezentari sau mai stiu eu ce).

| FrozenMercurius a răspuns:

Nu te speria, isi proteja bucatica aia de servetel. Cainii isi protejeaza jucariile, mancarea etc. Si nu mai da in el incearca sa fii cat mai bland/a cu el. Atunci cand tea lins cred ca a vrut sa iti arate ca ii pare rau si ca inca te iubeste. MULT NOROC!

| Bela18 explică (pentru FrozenMercurius):

De batut chiar nu l-am batut, multi mi-au spus ca mi-a facut asta ca nu m-am impus in fata lui ca nu l-am articulat la timp ca sa invete de frica mea cand il cert.Iar de protejat ok, isi protejeaza jucariile, dar ce o sa-l impiedice data care vine cand ne jucam sa nu faca la fel cand nu vrea el sa-mi dea jucaria?