| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Ne vom cumpara un caine Boxer. Ce este mai bine sa aleg, femela sau mascul?
Noi ne-am gandit la femela pentru ca este mai micuta si parca nu asa de agresiva.
Ce parere aveti? (in special cei care aveti aceasta rasa) Femela sau mascul? Care e mai agresiv, are un temperament mai independent, e mai dificil in general?
Multumesc mult!

6 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Nu e o regula.am avut si femela care pazea excelent, femelele fac cancer dupa 10 ani si daca fata si daca nu, am avut numai boxeri de cand ma stiu, e o rasa super.

| AndaDaniela a răspuns:

Rasa aceasta este mai complicata! Daca ei un exemplar ia-l de mic deoarece pot fii educati mai usor si devin incredibil de prietenosi, dar daca il ei mai mare erau! Eu as zice mascul(Daca nu vrei pui) sau femela(daca vrei) nu conteaza caci poate fii dresat!(de mic mai ales)Cu placere!

| cainirasapura a răspuns:

Intreaba crescatorii de boxer(ei cunosc cel mai bine temperamentul acestei rase) http://www.animale.ro/forum/forumdisplay.php? 91-Crescatori-Canise-Cuiburi-Monte-boxeri

| Unec a răspuns:

Veti avea cu siguranta probleme cu masculul daca il lasati nesterilizat si nu il dati la monta atunci cand catelel intra in calduri, adica de 2 ori pe an parca. Dar in orice caz, femela sau mascul, in functie de educatia pe care o primeste de la stapan este cuminte sau nu. Oricum, masculul nesterilizat si ne dat la monta de cate ori e nevoie, va creea cu siguranta probleme de comportament din cauza stresului si ma refer in primul rand la agresivitate fata de alti masculi printre altele.

| viotedy a răspuns (pentru Unec):

Nu are nici o problema masculul crede-ma

| Darywse a răspuns:

Mascul big grin