| xXGeo98Xx a întrebat:

Buna de mult m-am gandit sa imi cumpar un caine eu m-am gandit la doberman sau boxer, dar nu as vrea cand va fi mare sa ma atace (sa inceapa sa ma muste ) nu stiu ce sa aleg nu as vrea sa fie agresiv cu mine ajutati-ma va rog.

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu zic ca sa renunti la gandul acesta. Si nu de frica, ci din pricina ca animalele nu trebuie sa locuiasca impreuna cu oamenii. Nu mi se pare normal.
Este adevarat ca ne plac multe lucruri, dar trebuie sa renuntam la ce nu ne este de folos. In plus, un animal trebuie ingrijit intocmai ca si un copil. Ba inca responsabilitatea este si mai mare.
E-adevarat ca poate nu o sa te mai temi ca-ti va intra vreun infractor in casa(cat este cainele in casa doar), dar sa stii ca nici prietenii nu iti vor mai intra; si nici vecinii. Ba inca iti vei strica relatiile cu acestia. Un caine latra; si nu o face in soapta. Gandeste-te la toate aspectele amintite -cresterea lui, vecini, prieteni, familie.

Răspuns utilizator avertizat
| Cristi19 a răspuns:

Dobermanul este mai frumos dupa parerea mea. daca il dresezi nu o sa te muste deci nu are de ce sa-ti fie frica

| CasaSiDesign a răspuns:

Doberman-ul este un caine de paza deosebit. Elegant, frumos si in acelasi timp si fioros.
Indiferent de ce ti-ai alege, pentru ca vad ca iti plac cei din rasa agresiva, de paza, iti recomand dresarea acestuia, iar dresarea sa se faca cu tine alaturi, instructorul sa va educe corect pe amandoi, pentru ca nu e usor sa detii un caine brutal, si in urma instructiei iti va disparea si tie teama de el si vei invata sa te impui in fata lui.

| ThePrincessOfTheDark a răspuns:

Eu am vrut un caine care pare fioros, dar de fapt sa fie bland. Asa... doar ca sa sperie audienta. Deci, m-am gandit... Cel mai prietenos caine: Labradorul. Dar, nu parea fioros. Dar, cu labradorul negru, am avut succes. Arata ca un rottweiler, dar de fapt e un catelus bland, cuminte, ascultator, afectuos, loial, si daca insisti, si il antrenezi de mic, il poti invata sa fie si caine de paza. Invata repede, si e supus. Eu sunt foarte mandra de catelusa mea si o iubesc enorm. Si, cand e ea libera prin curte, niciun om nu pune piciorul langa poarta mea.