| Winners10 a întrebat:

Salutare. Ce rasa de caine ati alege pentru paza la casa? Eu optez intre Amstaff, Pitbull, Cane Corso sau Rottweiller...

Niste pareri m-ar ajuta daca pueti si daca aveti cunoatinte.

13 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ciobanesti.Majoritate se tem de ei doar cand ii vad.
Eu am unul, cei drept e bătrân si nici nu mai latră.Dar cand vine cineva ma striga de la poarta numai ca il vede dormind.

| Zuzu1991 a răspuns:

Un T triple 8 e mult mai bun
https://terminator.fandom.com/wiki/T-888

| Eireann a răspuns:

Daca nu ai experienta cu cainii si mult timp sa te ocupi eu as zice sa nu te bagi la Cane Corso sau Amstaff. Sunt dominanti, impulsivi si incapatanati mai ales cand ajung la adolescenta, trebuie sa te impui si sa fii foarte consecvent altfel sunt greu de dresat si pot sa devina agrrsivi. Plus ca sunt caini puternici deci nu o sa poti sa ii controlezi fizic. Asta este valabil si pentru ciobanescul Caucazian sau de Asia centrala si dog argentinian. Sunt caini minunati dar nu pentru oricine.
Rottweilerul si Pitbull (daca a fost crescut in preajma oamenilor) sunt mult mai usor de dresat, sunt obedienti si echilibrati. Alta varianta excelenta e Ciobanescul German. Nu mai este o rasa la moda dar un boxer e iar in caine foarte intelogent care poate sa fie la paza. Dobermanul e ok, dar e un pic sensibil daca sta numai afara la clima din Romania.
Ideea e sa ai un caine de paza care sa te asculte, cunosc pe cineva care are caini de paza dar in curtea lui nu intra nimeni, nici macar el nu poate sa cheme sau sa o aduca pe maica-sa in vizita fiindca caini sar la orice necunoscut chiar daca el vrea sa il primeasca.
Am avut caini toata viata, tata a dresat caini in armata si apoi pentru salvamont si obedienta, eu la fel si am fost handler la multe expozitii. Am 3 caini acum, un setter, un lup saarlo si o corcitura de bullmastif cu ciobanesc de Asia Centrala.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Pentru pază mai merge și ciobănescul german sau ciobănescul mioritic sau dobermanul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba e mare dacă e bleg. Mai bine un chiuaua. Mic, dar rău.

https://youtu.be/ftq0TQU3SQc

| Winners10 explică (pentru anonim_4396):

Sincer ce am enumerat eu mai sus nu cred ca sunt blegi. Intra tu undeva cu un caine din acele rase...

Un chiuaua mai mult de a latra ce face? Ca de muscat ma indoieac ca poate

| anonim_4396 a răspuns (pentru Winners10):

Se vede ca nu știi nimic despre câini. Dacă tu ești bleg, sa știi ca și câinele îți va copia comportamentul. Dacă ești moale în fund și câinele va fi la fel. Totul depinde și cum îl educi pentru ca degeaba e mare cât casa, dacă nu este în stare sa muște. La fel ca interlopii care merg la sala sa tragă de fiare, sa facă mușchi și sa arate lumii cât de înfiorători sunt ei și când colo sunt pământ de flori. Florin Mototolea, marele lider al clanului duduianu nu era el mare și tare și tot și-a găsit nașul? Asa și cu câinii. Degeaba e mare dacă e prost și nu știe sa muște. Apoi când am stat la casa am avut un vecin care creștea un câine tot asa "mare dulău" înfiorător care nici colții dezvoltați nu ii avea. Sa ma muște cu ce? Cu proteza canină? laughing La 3 ani cât avea, ii mărunțea oasele. Însă adevărul ca îl hrănea cu toate lăturile.

| tonyc7 a răspuns:

Oricare din astia sunt buni, dar cu conditia sa ii lasi liberi prin curte macar pe timpul noptii. Daca ii tii numai legati, ii chinui si se vor tampi, nu vor mai fi eficienti.

| Winners10 explică (pentru tonyc7):

Noaptea evident ca o sa il las liber

| Legion7X a răspuns (pentru Winners10):

La tară, dacă îți vrea careva răul, ți poate și otrăvi.

Ca rasă imi place ciobănescul German cu urechile dreptez Pitbull sau Amstaff din ce am înteles câteodată, o mai ia razna. Pe ăia dacă nu sti să-i domini, sau cineva mai slab nu stie să-i domine este greu cu ei.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Ciobanesc german sau belgian. Cei mai buni câini de serviciu. Dar, să știi că și o corcitură de talie medie poate face un serviciu excelent. Totul depinde de instruire.

| Lizuca1234 a răspuns:

Ce ai enumerat tu, nu sunt caini de paza în afara de rott și cc. Pentru paza îți poți lua ciobănesc german, ciobănesc belgian malinois, Asia Centrală, kangal, doberman. Orice animal este asa cum îl inveti/crești. Asa ca atenție mare, dus la dresaj, te uiți pe YouTube la tutoriale și nu în ultimul rand, înveți sa fi prieten cu el. Nu tine câinele legat pentru ca ii faci rău dpdv al comportamentului.

| Cosmin38384 a răspuns:

Ceva mare, majoritatea dacă văd unu nu se aproprie