| Nicolae_Titeiu_2000 a întrebat:

Salutare,mi-am achizitionat o Șinsilă acum o zi si azi,vazand ca nu ii e frică si ba chiar se urca pe mâna si brațul meu,am vrut sa o iau afară din cuscă. Problema e că,cusca era pe birou si cand a ajuns la deschiderea custii,in loc să mi se urce pe umăr,a sărit pe birou. Apoi am vrut sa oprind, s-a speriat si a sărit jos, iar după aceea pe jos si a intrat sub dulap.Cand am vrut sa o prind era foarte speriată. Intr-un final, am băgat-o inapoi in cuscă. Acum încă mi se urcă pe braț si incearcă să iasă din cuscă, dar nu o mai las.Ce e de făcut in continuare?

Răspuns Câştigător
| Ilovedogs234 a răspuns:

Pai las o sa se acomodeze cu casa. Eu am avut un porcușor de guineea si se speria de mine. L-am lăsat 2-3 zile sa se acomodeze si usor mam împrietenit cu el. Adică porcusorul de guineea e o chinchila mai mare nu? In fine s-ar putea sa se fi lovit dupa ce a căzut ar fi bine sa te duci cu el la doctor sa il consulate. Nu costa mult sa il consulate in jur de 20-30 de lei depinde de magazinului veterinar. Usor cu timpul va veți imprieteni

1 răspuns:
| Felys a răspuns:

E bine sa se acomodeze cu casa si cu persoanele din casa, incearca sa nu o mai sperii, sa faci miscari bruste sa nu devina salbatica, cred ca poti sa o maingai usor prin cusca pana se mai acomodeaza cu spatiul si apoi sa incerci sa o mai scoti cate putin