| anonsiam a întrebat:

Buna TPU... Am o problema. Mi-am cumparat 2 hamsteri (2 femele)... Una mai mica si una mai mare. Problema este ca cea mare o sperie pe cea mica. Ba chiar mai are putin si o mananca. Adica cea mica este extrem de speriata cand este in aceeasi cusca (,) cu cea mare. Se urca pe zabrele si incearca sa iasa. Din greseala a cazut peste cea mare si atunci chiar m-am speriat. Cea mare a pus-o pe jos si o zgaria, habar n-am. Stiu doar ca am inceput sa tip de frica (asa sunt eu mai sensibila) si din cauza zgomotului s-au oprit. Mama mea a scos-o pe cea mare si a pus-o intr-un borcan cu cateva seminte (ca sa manance) si maine o ducem inapoi la adapost. Credeti ca procedam bine? Daca le mai las impreuna se vor impaca?

Răspuns Câştigător
| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Hamsterii nu stau impreuna (femela-femela sau mascul-mascul), nu sunt animale de grup, doar unele rase. Mai ales ca n au fost invatate de mici. Cumpara alte cusca pentru ce-a mare.
Succes!

4 răspunsuri:
| irinuk28 a răspuns:

Buna,probabil e pentru prima data cand cele doua sunt impreuna in cusca.De obicei, se pun o pereche impreuna (mascul si femela) sau unul singur. Sfatul meu ar fi sa mai ai putintica rabdare sa vezi cum se vor acomoda, ma gandesc ca acum iti e greu sa renunti la una. Oricum, separa-le daca mai continua.Eu una asa as face caci intotdeauna se gaseste o rezolvare.Bafta!

| anonsiam explică (pentru irinuk28):

Multumesc happy Asa e, ma doare sufletul s-o vad pe cealalta singura insa pur si simplu nu se inteleg... sad Multumesc de raspuns.

| irinuk28 a răspuns (pentru anonsiam):

Cu placere :*.Eu sper ca se vor impaca in cele din urma.Multa bafta!

| ioanax2004 a răspuns:

Uite, un sfat ar fi sa le tii separate. Daca to chiar nu ai cum, ar trebui sa le lasi sa se obisnuiasca una cu alta. Nu prea ma pricep la hamsteri deci nu pot sa iti zic mai mult. Scuze. Oricum iti urez bafta!