| HeLps a întrebat:

Am o mare problema cu perusul meu.
Este fata si o detin de aproximativ 1 luna si inca nu s-a invatat cu mine cand bag mana in cusca uneori fuge si se izbeste de cusca alteori decat fuge pur si simplu.Nu sta nici pe degetul meu.Plz help. Dau Funda + Vot
App cand ii dau drumul sta pe balcon singura. In casa nu i-am dat drumul nici odata deoarece mama spune ca face mizerie
Si ii e frica ca nu mai intra in cusca

8 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Femelele sunt mai rezervate din fire. Ar fi trebuit sa iti iei un mascul ca sa te bucuri de el. Uite perusii mei;)
http://www.220.ro/animale/De-Ce-Nu-Ma-Mai-Scarpini-Scarpina-Ma/FhSyIK2vBG/

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Papagalii nu sunt facuti ca sa te joci cu ei etc.Asa au fost si ai mei, nu ai ce sa le faci, daca vrei sa te joci cu un animalut si sa-l mangai cumparati hamster/porcusor de guineea.
Succes!

| Capsuinkaadulcicaa a răspuns:

Ai rabdare,o sa se obisnuiasca! Poate dura chiar si ani! incearca sa-l lasi si-n casa deoarece poate sa raceasca pe balcon, nu face foarte mare mizerie! Incearca sa-i acorzi mai mula atentie, ademeneste-o cu mancare, vorbestei calm si se vor obisnui dupa un tim! incearca sa bagi mana in colivie si doar sa o tii acolo putin ca sa se obisnuiasca cu ea, apoi dupa o saptamana baga mana in colivie si incearca sa o ademenesti cu seminte, apoi dupa alata saptamana incearca sa o iei pe deget! ia totul cu randare caci aceasta este cheia succesului! Iti spun din propria experienta! Incearca sa o faci sa aiba incredere in tine! ATENTIE! NU fa miscari bruste in preajma ei, nu tipa la ea si nu o lovi deoarece pedepsele duc la stres care duce la moarte lor! Incearca sa-i iei si un mascul pentru ca posibil sa moara de singuratate! si daca nu iti permiti sau crexzi ca nu poti avea rija de doi, incearca sa petreci mult timp cu ea ca sa nu se simta singura! Sper ca te-am ajutat! mult succes si multa rabdaree!

| Capsuinkaadulcicaa a răspuns:

Am si eu un perus(femela) si o nimfa (mascul) si se inteleg de minune! nimfa o am de 3 luni si inca nu s-a obisnuit cu mine decat putin! iar perusul il am de o saptamana! si deocamdata e sperioasa dar vad ca incepe sa se obisnuiasca! Fii bland cu ea si ti-am zis RABDARE! recompenseazo mereu cu seminte cand face ceva bine! sau cu mangaieri sau vorbestei frumos! POti incerca chiar sa-i citesti povesti deoarece papagalilor le face placere sa asculte!

| ligiligi a răspuns:

Buna! Papagalii nu prea stau sa ii prinzi. Daca l-ai cumparat de la magazin si era mare nu mai poti sa il imblanzesti.Sunt animale care le e frica de om. Daca tot bagi mana in cusca ea instant se sperie si se izbeste de cusca si se loveste. Daca tot asa faci iti moare. Daca totusi vrei un papagal sa il poti prinde cu mana du-te la magazinul de animale si cumpara-ti un puiut.Succes!

| Me29 a răspuns:

Si eu am avut papagali cativa ani si faceau la fel. Si asa au facut pana au imbatranit si au murit.

| Rottika a răspuns:

Eu am 2 fetite de 3 ani si amandoua vin la mine se joaca cu mine mereu cand mananc ceva vin la mine sa le dau si lor.In primul rand trebuie sa ai rabdare intr-o zi cand e in cusca bagi mana usor la ea daca se agita retragi putin mana va zbura prin cusca dupa aceea va aposi apropie putin mana sa vezi daca vine la tine daca nu merge asa scoate manacarea din cusca dimineata apoi dai drumul cand vezi ca se uita dupa mancare pune in palma seminte si apropiete usor de aratand-ui ca ai manacare apropie pumnul cu seminte usor o data si o data va veni de foame daca nu vine pana mai pe seara ii pui mancarea la loc : )

| Suspecteyes13 a răspuns:

Nu cred ca mai poti sa faci nimic in leg cu comportamentul lor si eu am incercat cu ai mei cuplu au cam in jur de 1 an si n-am reusit plus de asta am auzit ca femelele sunt mai rele mai singuratice. ce varsta are? nu e bolnava? ciripeste?